آمار نشان می‌دهد تمیروف شاید ضعیف‌ترین خارجی اخیر لیگ برتر نباشد، ولی فاصله زیادی هم با آن‌ها ندارد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 پرسپولیس ازشروع فصل تا هفته بیستم، فقط در 2 بازی گل نزده بود. اما در 4 هفته اخیر که روی گلزنی شرزود تمیروف حساب باز کرده، به همین تعداد بازی گل نزده است. در این 4 هفته از لیگ که تمیروف بازی کرده، یک گل را علی نعمتی و 2 گل هم رضا اسدی، بازیکنان تدافعی این تیم، از روی سانتر و ضربه سر به ثمر رساندند. در جام حذفی هم با اینکه پرسپولیس در گل زدن موفق بود، ولی 3 گل خورد و حذف شد.

حسرت هواداران پرسپولیس در گل نزدن‌ مهاجم ازبکستانی وقتی بیشتر می‌شود که گلزن‌های برتر فصل، گادوین منشا، کوین یامگا و لوسیانو پریرا، هر 3 خارجی هستند. چهارمین گلزن برتر هم شهریار مغانلو است که در ابتدای فصل از همین پرسپولیس جدا شد. عیسی آل‌کثیر هم که تا پایان نیم‌فصل اول 4 گل زده بود، با مصدومیت از ترکیب خارج شد. شرزود تمیروف اما هنوز نتوانسته جای خالی او را پر کند. 

تمیروف فصل قبل هم گل‌نزن بوده؟

فصل پیش، بهترین فصل دوران بازی تمیروف بود. او در لیگ سال 2021 ازبکستان، پیراهن پاختاکور را پوشید و همراه این تیم، قهرمان ازبکستان شد. تمیروف پس از دراگان چران مهاجم بزرگ پاختاکور، دومین گلزن این تیم در سوپرلیگ ازبکستان بود. آن هم در شرایطی که فصل را، روی نیمکت آغاز کرد و تا هفته نهم، فقط 3 دقیقه در زمین بود. کنار گذاشتن ارن دردیوک، به تمیروف فرصت بازی‌های بیشتر داد و او در خط حمله، برای پاختاکور بازی کرد. تمیروف 5 بازی ابتدایی در ترکیب اصلی پاختاکور، 4 گل زد و آمار خوبی داشت. با این‌حال، دوباره نیمکت‌نشین شد و تا هفته بیستم، فقط دقایق پایانی به زمین می‌رفت. سرانجام در هفته‌های پایانی، او دوباره به ترکیب اصلی رسید و با زدن 4 گل دیگر، فصل را با آماری نسبتا خوب به پایان رساند. تمیروف 10 بازی در ترکیب اصلی پاختاکور، 8 گل زد و در 8 بازی به عنوان بازیکن ذخیره، نتوانست گلی برای این تیم بزند.

مقایسه تمیروف با سایر مهاجمان پرسپولیس

حامد پاکدل با اینکه در لیگ بیست‌ویکم، 40 دقیقه کمتر از تمیروف بازی کرده، ولی 4 گل زده است. مهدی عبدی شوت‌زن‌ترین و گلزن‌ترین بازیکن این فصل پرسپولیس است. او به طور میانگین در هر بازی یک شوت در چارچوب می‌زند و از هر 5 شوتش، حتما یکی گل می‌شود. در این فصل 3 شوت از مجموع 34 شوت مهدی ترابی گل شده است. عیسی آل‌کثیر هم 27 مرتبه با شوت دروازه حریفان پرسپولیس را تهدید کرد و 4 گل زد. مهاجم ازبکستانی پرسپولیس اما 19 شوتِ بی‌نتیجه زده است.

به جز دفاع‌های پرسپولیس، تمیروف و عالیشاه تنها بازیکنان این تیم هستند که گلی در این فصل نزدند. با این تفاوت که عالیشاه 3 گل ساخت. تمیروف اما گلی هم در لیگ نساخته است. بازیکنی که فوتبالش در سطح بزرگسالان را از خط هافبک شروع کرد و به مرور، جلوتر آمد. او ابتدا در سن 20 سالگی، هافبک میانی بود. علاقه او به شرکت در کارهای هجومی، باعث شد پس از ترک نسف‌قرشی و پیوستن به مشعل مبارک، تبدیل به وینگر شود. تمیروف در مشعل مبارک، گل‌های مهمی ساخت. تمیروف در پرسپولیس موقعیت مهمی هم نساخته تا جای خالی گل نزدن‌هایش را پر کند. او به جز دربی، در هیچ مسابقه دیگری حتی پاسی نداد که منجر به شوت زدن سایر بازیکنان شود.

تمیروف ناکارآمدترین خرید خارجی اخیر لیگ برتر؟

آمار تمیروف با ضعیف‌ترین خارجی‌های چند فصل اخیر لیگ برتر برابری می‌کند. او تا همین مقطع از فصل هم به اندازه جونیور براندائو و ال‌حاجی‌ گرو بازی کرده است. سرخابی‌هایی که پایتخت را بدون گل و پاس‌گل ترک کردند. با این تفاوت که تمیروف چند برابر این دو بازیکن، فرصت شوت زدن پیدا کرد و گل نزد. گرو و براندائو روی هم رفته 8 شوت در لیگ ایران زدند. تمیروف اما در همان اولین بازی‌اش برای پرسپولیس که فقط 45 دقیقه بازی کرد، 4 شوت زده بود. او در دربی 6 شوت زد، مقابل هوادار 6 شوت زد، مقابل نفت مسجدسلیمان هم 3 شوت زد. براندائو بدون شوت در چارچوب و گرو با 2 شوت در چارچوب، لیگ برتر ایران را ترک کردند. فورچون، خرید ناکارآمد تراکتور هم 10 شوت در این تیم زده بود که نیمی از آن‌ها در چارچوب بود. تمیروف بیشتر از هر 3 تای این خارجی‌ها شوت و شوت در چارچوب زد. ولی هیچ کدام از شوت‌های او دقت و کیفیت کافی برای گل شدن را نداشت. در ارسال پاس‌کلیدی هم به اندازه مجموع آن 3 بازیکن، موقعیت ساخت.

آمارهایی که نشان می‌دهد تمیروف شاید ضعیف‌ترین خارجی اخیر لیگ برتر نباشد، ولی فاصله زیادی هم با آمار آن‌ها ندارد. البته تمیروف هیچ وقت بازیکن بزرگی نبوده است. او یک ماه پیش از پیوستن به پرسپولیس برای اولین‌بار در یک بازی دوستانه، تجربه بازی ملی را پیدا کرد و فصل گذشته هم فقط در 10 بازی، حضور فیکس در ترکیب تیمش داشت. 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.