مقایسه آمار استقلال با فصل گذشته نکاتی را در مورد تاکتیک جدید این تیم روشن می‌کند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

قهرمانی تیم‌ها در تورنمنت‌های مختلف علاوه بر جام و افتخارات برای آن تیم می‌تواند دستاوردهای دیگری هم برای بقیه تیم‌ها داشته باشد! مثلا قهرمانی‌های بارسلونا و گواردیولا آغازکننده سبک نوین تیکی‌تاکا در فوتبال و فراگیرشدن آن در کل دنیای فوتبال داشت یا قهرمانی تیم ملی یونان در یورو، فوتبال اتوبوسی را به سبکی فراگیر تبدیل کرد. در لیگ برتر خودمان هم بعد از موفقیت کی‌روش در تیم ملی سبکی از فوتبال دفاعی رواج پیدا کرد. حضور برانکو در پرسپولیس و قهرمانی‌های پی‌درپی این تیم اما باز سبک غالب در فوتبال ما را در میان بیشتر تیم‌ها به فوتبال مالکانه برگرداند. حالا هم گویا قرار است یک رنسانس اتفاق بیفتد و این رنسانس را استقلال با بالابردن جام رقم خواهد زد. استقلال در فصول گذشته پابه‌پای پرسپولیس و سپاهان از تیم‌هایی بود که فوتبال مالکانه را در دستور کار خود قرار داده بود. نرسیدن به جام اما در نهایت فرهاد مجیدی را به فکر یک تغییر و تحول اساسی در این تیم انداخت. تغییری که شاید سبک بازی این تیم را نسبت به گذشته تماشاگرناپسند‌تر کرده باشد اما فعلا فرمولی موفق در راه صدرنشینی بوده است.

واگذاری مالکیت 

استقلال این فصل با مالکیت توپ حدود 50 درصد، هفتمین تیم لیگ است. آماری که به شدت نسبت به حداقل یکی، دو فصل گذشته افت کرده و جایگاه استقلال را در این زمینه بسیار تنزل داده است. استقلال در حدود نیمی از بازی‌های این فصل مالکیت بیشتری در اختیار داشته است که بیشتر در مقابل تیم‌های نیمه دوم جدول بوده است. در بیشتر این بازی‌ها البته این اختلاف مالکیت زیر 5 درصد بوده است. اگر اعداد بالای 5 درصد را در نظر بگیریم شاگردان فرهاد مجیدی فقط در 7 بازی مالکیت را در اختیار گرفته‌اند. رکورد آن‌ها هم در بازی با صنعت نفت با حدود 20 درصد مالکیت بیشتر بود که البته به تساوی 1-1 رسید. بازی با مس رفسنجان و نفت مسجدسلیمان در رده‌های بعدی قرار دارند که در هر دو بازی استقلال 3 گل به حریف زده است. در کنار این فاکتور در بحث پاس و پاس صحیح هم استقلال با رتبه ششم از برترین‌های لیگ به حساب نمی‌آید و این دو آمار هم مهر تاییدی است بر تغییر سبک بازی استقلال نسبت به فصول گذشته. در مقابل رتبه 7 در فاکتور مالکیت و رتبه 6 در تعداد پاس، رتبه اول در نبرد هوایی همان عاملی است که تاثیر زیادی در صدرنشینی استقلال داشته است. البته این برتری در نبرد هوایی با میزان بالای شوت و شوت در چارچوب همراه شده و استقلال را به صدر رسانده است. استقلال دومین تیم لیگ از نظر تعداد شوت و شوت در چارچوب است.

ژستد هوایی 

همانطور که پیش‌بینی می‌‍شود رودی ژستد مهم‌ترین مهره فرهاد مجیدی در این سبک بازی است. او با میانگین 8.7 نبرد موفق هوایی در هر بازی رکوردی جالب توجه را به نام خودش ثبت کرده است. همچنین او با میانگین 12 نبرد پیروز در هر بازی برنده اصلی جنگ‌ها در زمین حریف است. مدافعان استقلال هم هر کدام آمار بسیار خوبی در بازی هوایی ثبت کرده‌اند و مجموع این آمار و ارقام به صدرنشینی فعلی استقلال و معرفی این تیم به عنوان گزینه اول قهرمانی لیگ برتر انجامیده است. اتفاقی که اگر بیفتد احتمالا در فصل آینده سبک بازی این تیم را در میان بقیه تیم‌ها محبوب‌تر خواهد کرد. 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.