مهدی ترابی و مهدی مهدی‌پور رقابت جذابی در جدول بازی‌سازهای لیگ با هم دارند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 با هر سبک و با هر تاکتیک و ایده‌ای که یک تیم فوتبال بازی کند نیاز به یک بازیکن خلاق و بازی‌ساز در تیم وجود دارد. بازیکنانی که با توانایی ارسال پاس‌های طلایی و نهایی موقعیت گل بسازند. اگر در گذشته این وظیفه فقط برعهده هافبک‌های میانی بود در فوتبال روز دنیا، مدافعان وحتی دروازه‌بان‌ها هم در ارسال این پاس‌ها موثر هستند. در فوتبال ایران اما همچنان بار این وظیفه بیشتر بر دوش هافبک‌هاست. در این گزارش بررسی کرده‌ایم کدام هافبک‌ها در اجرای این وظیفه موفق‌تر بوده‌اند.

 

صدرنشینی ترابی در روزهای افت

شاید شنیدن نام بهترین بازی‌ساز لیگ کمی تعجب‌برانگیز باشد. بازیکنی که این فصل با افت مواجه شده است اما همچنان توانسته عنوان بهترین را از آن خود کند. مهدی ترابی با میانگین 2.6 پاس کلیدی در هر بازی بهترین بازی‌ساز لیگ است. ترابی با 8 پاس گل سومین پاسور لیگ است. البته اگر مهاجمان پرسپولیس قدر موقعیت‌هایشان را بهتر می‌دانستند، قطعا تعداد پاس‌های او دورقمی می‌شد. با این‌حال با همین وضعیت هم پرسپولیس تا این‌جای فصل عنوان بهترین خط حمله را از آن خود کرده و بخش زیادی از این آمار را مدیون بازیکنی است که انتقادات زیادی را هم تحمل کرده است.

 

بازی‌سازی از فاز دفاعی برای آبی‌ها

حضور یک بازیکن استقلال در رده دوم نشان می‌دهد که بازیکن بازی‌ساز تا چه حد در جایگاه یک تیم در جدول نقش دارد. مهدی مهدی‌پور هافبک دفاعی آبی‌ها با میانگین 2.2 پاس کلیدی در هر بازی بهترین بازی‌ساز این تیم بوده است. البته او این رتبه را با بهترین با دومین پاسور لیگ یعنی محسن آذرباد شریک است. البته مهدی‌پور فقط 5 پاس گل به نامش ثبت شده است و آذرباد 9 پاس گل و شاید دلیل اختلاف را هم بتوان در خط حمله دو تیم جست‌وجو کرد. از استقلال امیرحسین حسین‌زاده هم با میانگین 1.7 پاس کلیدی در میان 10 بازیکن برتر جا دارد تا استقلالی‌ها با حضور دو بازی‌ساز شرایط بهتری نسبت به سایر تیم‌ها داشته باشند.

 

بهترین پاسور لیگ، سوم شد

همانطور که مهاجم فرصت‌سوز می‌تواند فرصت ثبت پاس گل را از هافبک‌ها بگیرد، برعکس آن هم می‌تواند رخ بدهد. نمونه بارز آن را می‌توان در تیم گل‌گهر دید. سعید صادقی بهترین پاسور لیگ در رده سوم بازی‌سازها قرار دارد. او با میانگین 2 پاس کلیدی در هر بازی توانسته 10 پاس گل را به نام خودش ثبت کند. البته از آن سو هم بازیکنانی مانند امین پورعلی و نوید عاشوری و یونس شاکری هم با پاس‌هایشان کمک کرده‌اند تا صادقی عنوان بهترین گلزن تیم را هم از آن خودش کند.

در رده‌های بعدی این جدول به نام‌هایی مانند مسعود شجاعی، فرشاد احمدزاده و معین عباسیان می‌رسیم. از نکات جالب این جدول حضور نداشتن بازیکنی از سپاهان در میان 5 بازیکن اول لیگ است. البته در این تیم بازیکنانی مانند سروش رفیعی با میانگین بیش از 2 پاس کلیدی حضور داشتند اما به دلیل اینکه زمان بازی‎‌شان به حد نصاب بیش از 15 بازی نرسیده بود، در این فهرست قرار نگرفتند. سجاد شهباززاده هم به عنوان بهترین پاسور تیم محرم نویدکیا جایی در میان ترین‌ها نداشت و تقسیم وظیفه میان بازیکنان سپاهان برای بازی‌سازی را شاید بتوان یکی از دلایل این غیبت دانست. 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.