گزارشی از روند پرونده‌ای که پاداش آسیایی را می‌‎بلعید

النصر در طول مدتی که پرونده پرسپولیس را به ای اف سی و سپس CAS برده در فواصل مختلف اتهامات جدیدی به طرف ایرانی وارد کرده است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

امیرعلی حسینی در گفت‌وگویی درباره پرونده شکایت باشگاه النصر عربستان که حکم آن از سوی CAS به نفع باشگاه پرسپولیس صحبت‌های جالبی بر زبان آورده است.

به عقیده وی طولانی شدن روند این پرونده که می‌شد به ایجاد مسائل تازه‌ای برای پرسپولیس بی‌انجامد به این دلیل بوده که به النصر از داخل ایران مدام خوراک‌های جدیدی داده می‌شد.

این صحبت‌ها را بخوانید:

*پروژه فرسایشی

شکایت باشگاه النصر عربستان به یک پروژه طولانی و فرسایشی بدل شد و طرف عربستانی تلاش بسیاری کرد تا با باز کردن جبهه‌های مختلف در آن به نتیجه دلخواه برسد. خدا را شکر هر بار توانستیم با پاسخ‌های مستند و محکمه پسند اقدام النصری‌ها  را بلا اثر کنیم. این یک پرونده چند وجهی بود که فقط در جریان باز شدنش در دادگاه داوری ورزش، النصر، چند ادعا و شکایت جدید را در آن مطرح کرد که همگی با دفاع باشگاه مردود شدند. البته با توجه به این که این پرونده خیلی طولانی شد و هر لحظه شاخ و برگ جدیدی به آن اضافه می‌شد، طبیعی بود که ما هم نگران بودیم و عقب افتادن اعلام رای به این امر دامن می‌زد.

*شکایت اول

۱۲ مهرماه ۱۳۹۹ بود که ساعتی بعد از بازی با النصر در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰، باشگاه النصر عربستان روی غیر مجاز بودن ۶ بازیکن تازه به خدمت گرفته شده باشگاه اعتراض کرد. سرلک، رمضانی، شجاعی، پهلوان، لک و آقایی نفراتی بودند که نسبت به حضور آنها در بازی اعتراض شده بود.

تکیه آن‌ها روی موضوعاتی بود که ما را مطمئن کرد؛ دقیقا افرادی از داخل کشور، کدها را به طرف مقابل داده‌اند. کدهایی که البته اشتباه بودند. این شکایت در ساعت ۲۱ و ۲۵ دقیقه آن روز به وقت محلی ثبت شد. ایراد آن‌ها این بود که با توجه به زمان صدور رای برانکو ایوانکوویچ از سوی فیفا، این بازیکنان در زمان بسته بودن پنجره جذب شدند.

*تبرئه پرسپولیس در ای اف سی

دفاعیات ما در ۱۷ مهرماه ارسال شد و به قدری قانع کننده بود که روز بعد از آن کنفدراسیون رای خود را در رد ادعای النصر صادر کرد. النصر دست بردار نبود و استیناف خواهی کرد. همچنین درخواست به تعویق افتادن فینال را مطرح کرد که ما مخالف بودیم و کنفدراسیون هم آن درخواست را رد کرد. ما دفاعیات و مستندات خود را ارایه کردیم. براساس آن‌ها از فیفا استعلام گرفته شد که بر دفاع باشگاه پرسپولیس صحه گذاشته شد.

*شکایت النصر به دادگاه عالی ورزش

در ۲۶ آبان ۱۳۹۹ بود که کمیته استیناف کنفدراسیون رای کمیته انضباطی و اخلاق کنفدراسیون را تایید و به نفع پرسپولیس ادعای طرف عربستانی را رد کرد. النصر عربستان در نهایت کار را به CAS کشید و هم زمان درخواست رسیدگی سریع را مطرح کرد که کنفدراسیون و باشگاه پرسپولیس با آن موافقت کردند. ما با توجه به بررسی همه جوانب امر و وسواس مدیریت و بخش بین‌الملل باشگاه روی زمان نقل و انتقالات، مطمئن بودیم تخلفی را مرتکب نشده‌ایم.

آن‌ها شکایت خود را مطرح کردند و کنفدراسیون و پرسپولیس هم دفاعیات خود را ارائه نمودند. در نهایت در ۱۲ آذر ۱۳۹۹ بود که پنل سه داوری برای رسیدگی به این پرونده در دادگاه داوری ورزش تشکیل شد.

*شکایت دوم النصر در CAS

این پایان ماجرا نبود. النصر از این زمان چند باب جدید را در قالب شکایت روی مواردی دیگر باز کرد و ما در مجموع ۵ بار در تاریخ‌های مختلف نسبت به ارایه دفاعیات و لوایح اقدام کردیم. النصر در ۲۱ آذر ۱۳۹۹ شکایت جدیدی را مطرح کرد. آن‌ها مدعی شدند چند بازیکن ما در TMS داخلی ثبت نشده‌اند و از این رو نباید مجوز بازی در رقابت‌ها را دریافت می‌کردند. این در حالی بود که تمام مدارک این بازیکنان طبق پروتکل مسابقات کامل بود. ما دفاعیات را ارسال کردیم و البته بررسی ما نشان داد چند بازیکن النصر خود از این بابت مشکل دارند و در نهایت رای دادگاه به سود پرسپولیس و در رد ادعای طرف مقابل، صادر شد.

*رای نهایی دادگاه عالی ورزش

با اضافه شدن موارد شکایتی از جمله دعوی النصر نسبت به عیسی آل‌کثیر، در یکم شهریور ۱۴۰۰ بود که جلسه استماع برگزار شد. در این جلسه سه داور، یک منشی و رییس جلسه از CAS، نمایندگان حقوقی النصر بالغ بر ۵ نفر و ۵ نفر هم نمایندگان کنفدراسیون حضور داشتند. از طرف پرسپولیس سه نفر بودیم. من، ایمان حسین‌پور شرفشاد، معاون وقت حقوقی باشگاه و مولایی دستیار جلسه. جالب این که النصر حدود ۸۰ روز بعد از جلسه استماع مستند جدیدی ارایه کرد. آن‌ها به بخشنامه‌ای از فیفا اشاره داشتند که تنها دو روز از زمان ابلاغ آن گذشته بود. پرسپولیس هم دفاع خود را ارایه کرد و در نهایت دادگاه داوری ورزش به سود پرسپولیس رای داد و آن ادعا را هم رد کرد.

*تاخیر در صدور رای نهایی برای چه بود؟

در واقع در بخشی از این زمان که پنل داوری بر اساس اختیارات خود، به استناد قانون آر۵۹، صدور رای نهایی را به تعویق می‌انداخت باشگاه پرسپولیس در حال بی اثر کردن ادعاها و شکایات جدید باشگاه النصر  و گرفتن رای از دادگاه بود. آنها در طول این مدت تعویق فینال آسیا را مطرح کرده و سپس در یازدهم اسفند ۱۳۹۹ نیز شکایتی را درباره غیر مجاز بودن عیسی آل‌کثیر مطرح کردند که آن هم با دفاع پرسپولیس مردود اعلام شد. ما هر لحظه منتظر بودیم به استناد آن‌چه برای آن‌ها ارسال می‌شود، شکایت جدیدی را طرح کنند!

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.