حسین حسینی این فصل به دستکش طلا رسید اما در هر فاکتور فنی، کدام دروازه‌بان بهترین نمایش را داشت؟

به گزارش فرتاک ورزشی،

در فصلی که استقلال رکورد تعداد گل خورده و کلین‌شیت ادوار لیگ برتر را شکست، حسین حسینی پررنگ‌ترین نقش را داشت. بهتر از او اما، محمدرضا اخباری بود که تیمش بقا در لیگ را مدیون او است. تراکتور از حیث خلق موقعیت، دومین تیم ضعیف لیگ بود و در 13 بازی حتی یک گل هم نزد. امیدگل آن‌ها نشان می‌دهد که تراکتور در این فصل باید 38 گل می‌خورد، ولی 29 مرتبه دروازه‌اش باز شد. علاوه بر بی‌دقتی مهاجمان حریف، بخشی از این آمار را مهارهای استثنایی محمدرضا اخباری رقم زد. سومین دروازه‌بان برتر فصل هم از تیم امیر قلعه‌نویی بود که دومین خط دفاع برتر لیگ را داشت.

در لیگ بیست‌ویکم، هیچ دروازه‌بانی به اندازه محمدرضا اخباری شوت مهار نکرد. خط دفاع متزلزل تراکتور، این شانس را به رقبای این تیم می‌داد که به طور میانگین در هر بازی، 13 شوت به سمت دروازه تراکتور بزنند. از لحاظ تعداد شوت متحمل شده، فقط پدیده در کنار تراکتور حضور دارد. با این تفاوت که پدیده 14 گل بیشتر از تراکتور دریافت کرد تا کار بزرگ محمدرضا اخباری بیشتر به چشم بیاید. شاید اگر تراکتور در این فصل اخباری را نداشت، به سرنوشت پدیده دچار می‌شد. محمدرضا اخباری در 22 بازی این فصل حاضر بود که در 9 بازی حتی یک گل هم نخورد و در مجموع 20 مرتبه دروازه‌اش باز شد. اخباری در 4 بازی فصل، بهترین بازیکن زمین شد که یکی از آن‌ها، در روز شکست تیمش بود. او در بازی با پیکان، مهار پنالتی را هم به کارنامه فصلش اضافه کرد و بالاترین نمره دروازه‌بان در یک بازی از لیگ بیست‌ویکم را دریافت کرد.

در یکی از مهم‌ترین فاکتورهای فنی برای دروازه‌بان، یعنی درصد مهار شوت، حسین حسینی بهترین عملکرد را داشت. او به طور میانگین از هر 10 شوتی که به چارچوب دروازه‌اش رسید، فقط 1.5 شوت را گل خورد. طبق آمار «متریکا»، حسینی بین تمامی دروازه‌بان‌های لیگ، کمترین اشتباه را در این فصل داشت که همین، برای خط دفاع منسجم استقلال کافی بود تا رکورد کلین‌شیت را بشکند. دفاع درست استقلال باعث شد که حسین حسینی بعد از رشید مظاهری، پایین‌ترین متوسط مهار شوت را در این فصل داشته باشد، با این تفاوت که شوت کمتری به سمت دروازه شماره یک استقلال زده می‌شد. حسینی و اخباری با ارسال 2 پاس‌کلیدی، در بین دروازه‌بان‌ها بیشترین موقعیت گل را هم خلق کردند.

دروازه‌بان تیم امیر قلعه‌نویی در کار با توپ، بهتر از همه بود. محسن فروزان دقت پاس 74درصدی داشت که برای یک دروازه‌بان، آماری فوق‌العاده است. فروزان در مهار پنالتی هم جزو بهترین دروازه‌بان‌های فصل بود و 2 پنالتی مهار کرد. فروزان دقیقا در نیمی از 26 بازی فصل که حاضر بود، کلین‌شیت کرد. فروزان فقط 25درصد از شوت‌های در چارچوبش را گل خورد و به طور میانگین در هر بازی 2.2 شوت مهار کرد. آماری که باعث شد (بدون احتساب احکام انضباطی) گل‌گهر بعد از استقلال، دومین خط دفاع برتر لیگ را به نام خود کند. 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.