شهرخودرو از لیگ برتر سقوط کرد تا استان پهناور خراسان رضوی فاقد نماینده در لیگ برتر باشد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

با سقوط شهر خودرو به دسته یک، جمع تیم هایی که پس از صعود  به آسیا در نهایت به دسته های پایین تر سقوط کردند و یا حتی منحل شدند به ۸ تیم رسید. 

اما بیاید مروری ساده بر روی تیم های که روزی نماینده ایران در آسیا بودند، اما به لیگ آزادگان سقوط کردند، بیندازیم 

شهر خودرو مشهد: اولین نماینده خراسان رضوی در آسیا 

در پایان لیگ هجدهم ، شهر خودرو که آن زمان پدیده نام داشت، در رتبه چهارم قرار گرفت و توانست به پلی آف آسیا برسد 

و در نهایت به مرحله گروهی صعود کند، اما سه سال بعد در لیگ بیست و یکم با قرار گرفتن در رده پانزدهم به لیگ آزادگان سقوط کرد.

سایپا : نارنجی که در آستانه محو شدن قرار گرفت 

سایپا دوبار در آسیا حضور داشته که یکبار  تا یک چهارم نهایی توانست صعود کند، اما بار دیگر در مرحله پلی آف حذف شد، نارنجی پوشان تهرانی پس از حضور کامل در بیست دوره لیگ برتر در پایان همان لیگ به دسته پایین تر سقوط کردند.

استقلال خوزستان : یک قهرمانی در لیگ و صعود تا مرحله یک هشتم نهایی 

ابی های خوزستان پس از قهرمانی در لیگ پانزدهم توانستند مجوز حضور مستقیم در آسیا را بگیرند، که ماه عسل آن حضور در مرحله یک هشتم نهایی بود، اما سوت پایان حیات استقلال خوزستان در لیگ برتر هجدهم زده شد. تا این تیم هم به لیگ آزادگان سقوط کند.

نفت تهران: از آسیا تا منحل شدن 

زردپوشان تهرانی دوسال پیاپی در آسیا حضور داشتند، که موفق ترین آن به سال ۹۴-۹۳ برمی گردد که ترمز آنها توسط الاهلی عربستان در مرحله یک چهارم کشیده شد. نفتی ها در سال بعدی مرحله پلی آف حذف شدند و پایان لیگ هفدهم فانوس به دست به لیگ آزادگان سقوط کردند و همین طور لیگ های پایین تر تا منحل شوند.

صبای قم: تیمی که دیگر نام و نشانی از آن نیست 

دو حضور در آسیا ماه عسل قمی ها بود که شیرین ترین آن صعود از مرحله گروهی بود، در دوره بعدی در مرحله پلی آف حذف شدند، با این حال در لیگ پانزدهم سقوط کردند تا بلای نفتی ها این بار سر صبا بیاید.

مس کرمان : تنها نماینده کرمان در آسیا 

نارنجی پوشان کرمانی یکبار در سال ۸۹-۸۸ جواز حضور در آسیا را گرفتند و توانستند تا مرحله یک هشتم هم پیشروی کنند، سوت پایان حیات انها در لیگ برتر سینزدهم زده شد. البته مسی ها پس از سالها به لیگ برتر برگشتند تا محو نشوند، چون پول داشتند!

پاس : قهرمان آسیا کجاست؟!

پاس هم یکبار در اسیا حضور داشته است، که طبق معمول در یک چهارم نهایی حذف شدند و در پایان لیگ نهم هم سقوط کردند و الان در لیگ دو حضور دارند. البته‌ این تیم در سابقه قهرمانی آسیا را در زمانی دارد که لیگ آزادگان وجود داشت و لیگ برتری نبود.

فولاد: تنها سقوط کرده ای که در لیگ حضور دارد 

اگر مس کرمان تازه صعود کرده را فاکتور بگیریم،  فولاد تنها تیمی است که بعد از سقوط توانسته دوباره به لیگ برتر برگردد، آنها تا قبل از سقوط یکبار در اسیا حضور داشتند و در سال بعدی اش هم سقوط کردند، هر چند که الان زمین تا آسمان با آن فولاد فرق دارند.

 حال باید دید در سال های آینده چه تیم های به این جمع اضافه خواهد شد؟

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.