آیا سعید صادقی می‌تواند در تیم جدیدش موفقیت‌هایش را ادامه دهد و به یک ستاره دنباله‌دار تبدیل شود یا نه.

به گزارش فرتاک ورزشی،

سعید صادقی. این نامی است که این روزها زیاد می‌شنویم. کافی است در مورد نقل‌وانتقالات هر تیمی حرفی مطرح شود تا نامی از ستاره این فصل گل‌گهر سیرجان در آنجا به گوش برسد. اگر سال گذشته همین موقع نامی از او برده می‌شد، کسی نمی‌دانست بازیکن فوتبال است یا نه و در کدام تیم بازی می‌کند. شاید کمتر کسی بداند که اولین همکاری سعید صادقی و یحیی گل‌محمدی در شهرخودرو نبوده است.

در اولین سال حضور یحیی گل‌محمدی، صادقی به صبا رفت که البته با فرصت بازی پیدا نکردن خیلی زود از این تیم جدا شده و به خدمت سربازی رفت. حالا بعد از گذشت چندین سال از آن روزها این بازیکن به عنوان پدیده لیگ معرفی شده است و یحیی را مشتری پروپاقرص خود می‌بیند. در حالی که در هر لیگ پدیده به بازیکن جوان و آینده‌دار گفته می‌شود اما پدیده این فصل لیگ را باید همین ستاره 28 ساله دانست.

بازیکنی که البته نگاهی به گذشته بازی او این سوال را به‌وجود می‌آورد که لقب ستاره با یک فصل درخشش در گل‌گهر سیرجان برازنده او هست یا نه. شاید در پایان این فصل و بازی او با پیراهن یکی از تیم‌های سرخابی بتواند جواب این سوال را مشخص کند. البته جواب مثبت یا منفی این سوال بیش از همه می‌تواند به انتخاب او ربط داشته باشد. انتخابی که می‌تواند علاوه بر جواب این سوال آینده فوتبالی‌اش را هم تغییر بدهد. 

سعید صادقی این فصل با تاثیرگذاری روی 20 گل بهترین بازیکن لیگ بیست‌ویکم بود. این جمله اما جزئیات بیشتری هم دارد که می‌تواند خصوصیات این بازیکن را بیشتر مشخص کند. بازیکنی که مانند همه بازیکنان علاوه بر نقاط قوت، نقاط ضعفی هم دارد. 

قاتلی از داخل محوطه جریمه

گل‌ها: از مجموع 7 گلی که این بازیکن به‌ثمر رسانده، یک گل از روی نقطه پنالتی بوده است. یک گل با سر زده و 5 شوت داشته است. یک شوت از خارج محوطه و بقیه گل‌های او داخل محوطه به‌ثمر رسیده است. در کل صادقی را باید بازیکنی دانست که در نزدیکی دروازه حریف خطرناک است و این را حتی پاس‌هایش هم نشان می‌دهد. شوت از راه دور و یا حرکت با توپ از فاصله زیاد خصوصیاتی است که به اندازه بقیه نقاط قوت او پررنگ نیست. 

نکته: در پاس‌های ارسالی یک بازیکن فاکتوری وجود دارد که نشان می‌دهد هر پاس یک بازیکن چند بازیکن حریف را از موقعیت بازی خارج می‌کند. هر چه این عدد بالاتر باشد، مشخص می‌شود که پاس از ارزش بیشتری برخوردار بوده است. علاوه بر پاس، یک بازیکن با حرکت پا به توپ، دریبل و کارهایی از قبیل این هم می‌تواند بازیکنان حریف را از جریان بازی خارج کند. این بخشی است که نمی‌توان به سعید صادقی در آن نمره قبولی داد.

براساس آمار «متریکا» او با میانگین 0.5 نفر در هر بازی هشتمین بازیکن تیمش است. بیشتر بازیکنانی که در رده‌های بعدی قرار دارند هم دروازه‌بان و دو مدافع میانی هستند که این خصوصیات را نباید از آن‌ها انتظار داشت و عدد صفر را ثبت کرده‌اند. این عدد به همراه محل گل‌های صادقی و پاس‌هایش که داخل محوطه جریمه بوده، نشان می‌دهد او زمانی خطرناک است که در نزدیکی باکس حریف حضور داشته باشد و صاحب توپ باشد. البته آمار زیر نشان می‌دهد که او برای تبدیل شدن پاس‌هایش به گل به یک فاکتور دیگر هم نیاز دارد.

پاس می‌دهم، سر بزن

پاس گل: 8 پاس از پاس‌های صادقی از ضربات ایستگاهی و کرنر‌ به‌دست آمده و 5 پاس در جریان بازی. 8 پاس او با ضربه سر تبدیل به گل شده است و 5 پاسش با پا. آماری که نشان می‌دهد در آمار خوب صادقی در بازی‌سازی باید حضور یک بازیکن سرزن در خط حمله تیم که از خصوصیات همیشگی تیم‌های امیرقلعه‌نویی است، را موثر دانست. اتفاقی که اگر در پرسپولیس امسال می‌افتاد قطعا می‌توانست رامین رضاییان را هم به یکی از بازی‌سازهای برتر لیگ تبدیل کند. همچنین 11 پاس او در داخل محوطه جریمه به بازیکنان خودی رسیده و تبدیل به گل شده است. آماری که باز هم منطقه تحت سلطه صادقی را در نزدیکی دروازه حریف نشان می‌دهد. خصوصیتی که برای یک بازیکن بسیار ارزشمند است اما نیاز به بازیکنانی دارد که در باکس حضور داشته و چارچوب‌شناس باشند.

همانطور که انتظار می‌رود این بازیکن در آمار دفاعی و فوتبال قدرتی نمره خوبی نمی‌گیرد. تکل موفق، عملکرد دفاعی، ارتکاب به خطا از آمار پایین ستاره این فصل لیگ برتر است که البته با توجه به بازیکنی فانتزی با خصوصیات او طبیعی است.

درخشش با امیر

در کل می‌توان گفت که بخشی از درخشش سعید صادقی در این فصل را باید به سبک بازی امیرقلعه‌نویی و بازیکنان حاضر در تیم‌های او ارتباط داد. بخشی که شاید با انتقال او به هر تیمی دیگر و تغییر تاکتیک‌ها و بازیکنان کناری به افت او منجر شود. سعید صادقی پیش از این در تیم شهرخودروی گل‌محمدی و با آن سبک بازی نتوانست آمار خیلی خوبی داشته باشد و در بیش از 50 بازی فقط 7 گل برای تیمش به‌ثمر رساند و البته بازیکن باکیفیتی نشان داد. شماره 21 گل‌گهر قطعا بازیکن بسیار توانمند و باارزشی است که هر مربی‌ای آرزوی جذب او را دارد اما این همه سروصدا برای یک فصل درخشش در 28 سالگی را می‌توان ناشی از کمبود بازیکن خوب در بازار ایران دانست. یک فصل دیگر درخشش از صادقی می‌تواند جواب این سوال را مشخص کند که او ستاره هست یا نه. 

*نیلوفر کنگرانی 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.