«گل‌محمدی» با مدافعان و دروازه‌بان جدیدش، توانسته اقتدار را به خط دفاعی پرسپولیس برگرداند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

پرسپولیس در اراک، سرانجام طلسم گل نزدن و پیروز نشدن در این فصل را شکست و به اولین بردش دست پیدا کرد. آن‌ها در ورزشگاهی به پیروزی رسیدند، که در بازی‌های گذشته با نتیجه‌ای غیر از شکست مقابل آلومینیوم از آن خارج نشده بودند. پرسپولیس هنوز در موقعیت‌سازی و گلزنی، نتوانسته در سطح انتظارات ظاهر شود اما عملکرد دفاعی آن‌ها، عصای دست یحیی گل‌محمدی برای نتیجه گرفتن است. علیرضا بیرانوند، گیورگی گولسیانی و دانیال اسماعیلی‌فر، دروازه‌بان و مدافعان جدید پرسپولیس در این فصل عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند و در کنار فرشاد فرجی و علی نعمتی، توانسته‌اند سدی محکم مقابل دروازه پرسپولیس بسازند. در بازی‌های آینده، مرتضی پورعلی‌گنجی هم به جمع مدافعان گل‌محمدی اضافه خواهد شد.

غیر قابل نفوذ

امید گل حریفان پرسپولیس در سه هفته ابتدایی، مجموعا به یک هم نمی‌رسد. بر اساس آمار متریکا، هفته اول ذوب آهن امید گل 0.10 را ثبت کرد، هفته دوم فولاد امید گل 0.39 را داشت و این هفته هم امید گل آلومینیوم، 0.17 بود. این یعنی سه حریف پرسپولیس، مجموعا نتوانستند امید گلی بیشتر از 0.66 داشته باشند. فصل پیش، آلومینیوم در اراک به تنهایی مقابل سرخپوشان امید گل 0.84 را به دست آورده بود. پرسپولیس این فصل با مالکیت توپ بالا، موقعیت‌های خوبی به حریف نمی‌دهد و مهره‌های دفاعی‌اش، توانسته‌اند جلوی ضد حملات را بگیرند. همین هم باعث شده کیفیت موقعیت‌های سه حریف پرسپولیس در این فصل، چندان بالا نباشد. با این حال، آن‌ها روی همین حملات توانسته‌اند 8 ضربه چارچوب به سمت دروازه پرسپولیس بزنند. ضرباتی که همگی، توسط بیرانوند مهار شدند. فرمول داشتن خط دفاع مستحکم برای پایین آوردن کیفیت موقعیت‌ها و دروازه‌بانی خوب برای دفع همین فرصت‌ها، برای پرسپولیس جواب داده و آن‌ها در کنار فولاد، تنها تیم‌های بدون گل خورده لیگ محسوب می‌شوند.

مسیر قهرمانی؟

داشتن بهترین خط دفاع لیگ در سال‌های اخیر، مهمترین فاکتور برای رسیدن به جام قهرمانی بوده است. در هر سه فصل اخیر لیگ برتر، تیمی که صاحب بهترین خط دفاعی بوده قهرمان شده و صاحب بهترین خط حمله لیگ، با قرار گرفتن در رده دوم نتوانسته به جام برسد. پرسپولیسی‌ها پیش از این فصل، سه بار دیگر هم توانسته بودند سه هفته ابتدایی را بدون گل خورده تمام کنند. لیگ سیزدهم با علی دایی، لیگ هجدهم با برانکو ایوانکوویچ و لیگ بیستم با یحیی گل‌محمدی، آن‌ها چنین عملکردی در بازی‌های ابتدایی داشتند. پرسپولیس در دو دوره از این سه دوره، قهرمان لیگ شد و فقط لیگ سیزدهم، در رده دوم قرار گرفت. گل‌محمدی که فصل پیش با گل‌های زده و خورده بیشتر جام را از دست داد،‌ حالا با مهره‌های خوبی که در اختیار دارد مثل لیگ بیستم، توانسته برای پس گرفتن قهرمانی خط دفاعی محکمی بسازد.

مهره طلایی

خرید گیورگی گولسیانی در ابتدای فصل توسط پرسپولیس، با تردیدهای زیادی روبرو شد. گوسیانی مدافع سریعی نیست و فصل پیش، سپاهان با حضور او در خط دفاع آمار گل‌های خورده خوبی نداشت. گولسیانی اما در همین هفته‌های ابتدایی، توانسته بخش زیادی از تردیدها را برطرف کند. او در دو بازی اول پرسپولیس با ذوب آهن و فولاد، بیشترین عملکرد دفاعی را داشت. این هفته و مقابل آلومینیوم هم بعد از علی نعمتی، توانست با 9 عملکرد دفاعی دومین بازیکن موثر تیمش در دفاع باشد. گولسیانی که بخاطر خصوصیاتش به عنوان مدافع بازیساز مورد توجه گل‌محمدی قرار گرفت، در این زمینه هم توانسته تواقعات او را برطرف کند و به صورت میانگین، دقت پاس 90 درصدی دارد. هیچکدام از حریفان پرسپولیس البته، جزو خط حمله‌های برتر لیگ محسوب نمی‌شدند. گولسیانی در صورت حفظ این روند مقابل سایر تیم‌ها، می‌تواند به یک جانشین مطمئن برای ستاره‌های جدا شده پرسپولیس در سال‌های اخیر تبدیل شود.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.