با پایان مسابقات هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال ایران، این بازی‌ها برای برگزاری اردوی تیم ملی و حضور در جام‌جهانی تعطیل شد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 این اتفاق در شرایطی رخ داد که بسیاری از اهالی فوتبال ایران از کیفیت مسابقات لیگ راضی نبودند. در حقیقت با توجه به شرایط موجود در کشور و احساسات مکدر عمومی، مجال چندانی برای لذت بردن از فوتبال وجود نداشت و این موضوع خودش را در تنزل سطح فنی بازی‌ها به وضوح نشان داد. این اما تمام مشکل باشگاه‌ها نبود، چرا که به همان دلایل پیش‌تر گفته شده، دیدارهای پنج هفته پایانی لیگ برتر بدون حضور تماشاگران برگزار شد. در شرایطی که به تازگی و با عبور از توفان کرونا امکان حضور هواداران در ورزشگاه‌های کشور به وجود آمده بود، شرایط موجود بار دیگر سکوها را خالی کرد. زمانی که در ابتدای فصل جدید مجوز راهیابی ‌شماری از بانوان هوادار در استادیوم فراهم شد، کمتر کسی تصور می‌کرد به زودی آقایان نیز از این امتیاز محروم شوند، اما این اتفاق رخ داد.

انبوه جمعیتی که گم شد

کسی درست نمی‌داند اگر مسابقات این پنج هفته با حضور تماشاگران برگزار می‌شد چه تعداد جمعیت به ورزشگاه می‌رفت، اما بر اساس تجارب تاریخی و نیز با توجه به ضریب حساسیت مسابقات می‌توان اعدادی را در این زمینه تخمین زد. این همان کاری است که ما در این گزارش انجام داده‌ایم. محاسبات تقریبی صورت گرفته نشان می‌دهد در این مدت حدود ۴۰۰ هزار نفر می‌توانستند در ورزشگاه‌های مختلف فوتبال ببینند، اما این اتفاق رخ نداد. از قضا در این پنج هفته مسابقات بزرگی هم برگزار شد؛ از جمله تقابل پرسپولیس با سپاهان و تراکتور که به‌طور سنتی ورزشگاه را پر از جمعیت می‌کرد. این‌بار اما مسابقات مزبور در سکوت و خمودگی برگزار شد و به پایان رسید.

۱۲ میلیارد، سود سوخته

فقدان تماشاگران، اما فقط از جذابیت مسابقات نکاست، بلکه از نظر مالی هم به زیان باشگاه‌ها تمام شد؛ تیم‌هایی که بسیاری از مجاری درآمدزایی‌شان بسته است و گاه و بیگاه هم به دلایل مختلف سود ناشی از بلیت‌فروشی را از دست می‌دهند. این اواخر در ورزشگاه آزادی تقریبا دیگر بلیت زیر ۵۰ هزار تومان پیدا نمی‌شد. اگر با احتساب نرخ بلیت در سایر شهرها، میانگین ۳۰ هزار تومان را برای هر نفر در نظر بگیریم، معلوم می‌شود باشگاه‌های لیگ برتر مجموعا حدود ۱۲ میلیارد تومان هم زیان مالی از این بابت داشته‌اند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.