عد ه ای انتظار دارند یک جوان کورد کرمانشاهی هم سطح قهرمانان اول دنیا وزنه بزند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

پوپک بسامی یکی از وزنه برداران خانمی است که در صورت توجه می تواند افتخارات بسیاری برای کشور در سطوح بین المللی کسب نماید.

او یکی از دختران مستعد در این رشته ورزشی می باشد که در آخرین مسابقات قهرمانی وزنه برداری کشور در وزن 58 مقام قهرمانی را کسب کرد و جالب اینجاست که با نفر دوم 21 و نفر سوم 40 کیلوگرم اختلاف وزن داشته اند.

فرتاک ورزشی گفت وگویی را با این دختر کرمانشاهی انجام داده است که ماحصل آن را با هم می خوانیم.

 

فرتاک ورزشی: از خودتان بگویید  و اهل کجایید؟

پوپک بسامی هستم نفر اول مسابقات کشوری سبک وزن و جز 3 وزنه بردار برتر مسابقات من اصالتا اهل کرمانشاه هستم اما بخاطر تحصیلات و ورزش الان ساکن تهران می باشم .

 

فرتاک ورزشی:  چطور شد وزنه بردار شدید و از کجا شروع کردید؟

قبل از وزنه برداری به مدت 4 سال عضو تیم سوپر لیگ بسکتبال کرمانشاه زیر نظر مربی سرشناس تیم ملی نوجوانان خانم الهه دارستانی که همه ی ورزشکاران  و مردم کرمانشاه با نام پر افتخار شان آشنا هستند تمرین می کردم اما  بعد از اینکه از طریق یکی از دوستانم متوجه شدم که رشته ی وزنه برداری برای بانوان راه اندازی شده من هم مشتاق به فعالیت در این رشته وزنه برداری شدم .

 

فرتاک ورزشی: در آخرین مسابقات قهرمانی وزنه برداری کشور شاهد درخشش شما بودیم

در مسابقات کشوری که  در شهر  مقدس مشهد برگزار شد در دسته وزنی 58 کیلو گرم در بین 15 ورزشگاه شرکت کننده در این وزن توانستم مقام اول را کسب کنم و با نفر دوم 21 کیلو و با نفر سوم 40 کیلو گرم فاصله داشتم و توانستم رکورد با اختلافی را ثبت کنم و بین سه نفر برتر مسابقات معرفی شوم.

 

فرتاک ورزشی:  فکر می کنید که روزی بتوانید قهرمان آسیا و جهان بشوید؟

در حال حاضر همه ی ورزشکاران که در رشته وزنه برداری تمرین میکنند از مجموع ( یکضرب + دو ضرب ) 45 کیلو گرم گرفته تا مجموع 160 کیلو گرم خوشبختانه یا متاسفانه همه خود را قهرمان آسیا و جهان حتی المپیک می بینند اما عاقلانه اگر به ماجرا نگاه کنیم اینطور نیست و من فقط 6 الی 7 نفر را در این رشته واقعا مستعد و حرفه ایی می بینم . چون در بین همه ی شرکت  کننده های برتر مسابقات بودم فکر میکنم اگر اردوهایی مرتب زیر نظر مربیان مجرب داشته باشم من هم می توانم به قهرمانی در عرصه های بین المللی در آینده نه چندان دور فکر کنم ولی همان طور که گفتم برای رسیدن به مقام قهرمانی در آسیا و جهان مستلزم یک سری حمایت ها و تمرینات است که قول می دهم در صورت فراهم  بودن این شرایط، انتظارات را برآورده کنم.

 

 فرتاک ورزشی: برای رسیدن به این مرحله  چقدر تلاش کردید و چه افرادی بیشتر از بقیه خانواده از شما حمایت کردند؟

بعد از آموزش تکنیک به مدت 8 ماه بصورت فشرده با برنامه ریزی و تمرین های ممتد و روزانه و بیشتر اوقات 2 وعده تمرین در روز همه ی  تلاش  خود را کردم علاوه بر حمایت دایمی و همیشگی خانواده ام مخصوصا برادر عزیزم ایوب بسامی که از قهرمانان بین المللی رشته فیزیک هستند و مادر عزیزم که همیشه و همه جا با حمایت های عاطفی پشتیبان من بوده و هست و همه ی دوستان و عزیزانی که با هم در ارتباط بودیم و  من را در این راه تشویق کردند تشکر می کنم.

 

فرتاک ورزشی: در مورد فعالیت بانوان آن هم در رشته وزنه برداری چه موانعی پیش روی شما است و چطور توانستید براین موانع غلبه کنید؟  .

الان بزرگترین مشکل که هست نبودن مربی مجرب و با تجربه خانم میباشد که کم مشکلی هم نیست وهیچ سالن تخصصی که مخصوص بانوان وزنه بردار باشد وجود ندارد.  من با امکانات خیلی کم و حتی بیشتر اوقات تمرین در  پارکینگ منزل و بالای پشت بام در حال وزنه هستم اونم با گرانی بالای سالن تمرین وزنه برداری من مجبورم در  روی پشت بام تمرین کنم .

 

فرتاک ورزشی: خیلی از استقبال که داشتن انتقاد کردن ولی این انتقاد در شان شما نبود .

چون مسابقات کشوری بود انتظار استقبال از شخص خاصی نداشتیم اما این انتظار وجود داشت که هیئت وزنه برداری استان تهران همانند هیئت های شهرهای دیگر به بانوان اهمیت بیشتری میداد که متاسفانه اینطور نبود طبق آمار بنده در تیم تهران از نظر آمار بهتری داشتم اما مطمئن هستم که اعضای هیئت استان تهران حتی اسم من را هم بلد نیستند .

 

 فرتاک ورزشی: عملکرد فدراسیون‌ و شخص آقای مرادی را چگونه ارزیابی می کنید؟

من خیلی در جریان برنامه های فدارسیون نیستم اما اینجا را جای مناسبی می دانم که از آقای مرادی رئیس فدراسیون و خانم ریحانه طریقت نایب رئیس فدراسیون‌ به خاطر حمایتی که در راستای راه اندازی بخش بانوان بعمل آوردند تشکر مکنم.

 

فرتاک ورزشی: آیا  تاکنون پاداشی به شما داده شده یا نه؟

در بهمن سال 96 یک رکورد گیری کشوری در استان تهران برگزار شد که به ورزشکاران استان تهران قول پاداشی دادند و حتی در جلسه ای با حضور ورزشکاران مبالغی نیز اعلام شد اما متاسفانه هیچ کدام از افراد تیم هیچ پولی دریافت نکردند علاوه بر اینکه پاداشی نداشتیم متاسفانه پایتخت هم مربی هم نداشت .

 

فرتاک ورزشی: برخی حجاب را مانعی برای حضور بانوان در رقابت های می دانند با توجه به موفقیت‌ بزرگی که شما با حفظ حجابتان کسب کردین آیا حجاب مانع برای وزنه شما بود

خوشبختانه لباسی برای وزنه برداران بانوان ایران طراحی و دوخته شده از لحاظ راحتی  و شرعی  حتی زیبایی بسیار مورد پسندیده و همین طور تمرین و مسابقات با حجاب هیچ مانعی در وزنه زدن من ندارد .

 

فرتاک ورزشی: از هدف بعدیتان بگوئید آیا قصد سفر به تیم خارجی ندارید .

درحال حاضر همه تلاشم را میکنم رکوردهایم را آنقدر بزنم که رقیب خوبی برای تیم های خارجی باشم و با انها مسابقه بدهم تا اینکه بخواهیم به تیم خارجی بروم .

 

فرتاک ورزشی: آینده و وضعیت فعلی ورزش بانوان استان کرمانشاه را چگونه می بینید؟

بعد از مسابقات کشوری تصمیم گرفتم که به تیم شهرم کرمانشاه ملحق شوم و بقیه مسابقات را زیر نظر این استان برگزار کنم و اگر بخواهم راجع به وزنه برداری بانوان کرمانشاه بگوییم مطمئن هستم در آینده از شهر کرمانشاه وزنه برداران خوبی استخراج می شود .

فرتاک ورزشی: آیا مدیرکل ورزش جوانان،  استاندار ویا نمایندگان مجلس به شما حمایت مالی نکردند؟

نه، فقط از هزینه شخصی خودم بوده و تا به حمایت از هیچ ارگانی صورت نگرفته و اسپانسر هم نداشتم و از دولت هم کمک نکردند .

 

فرتاک ورزشی: و حرف آخر ..

در آخر امید وارم هیچ ورزشکار با استعدادی از قرآر گرفتن در میادین حرفه ایی باز نماند .

 

تهیه و تنظیم  : مسعوددریابار

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.