فدراسیون جهانی وزنه برداری در مسابقات آتی خود قصد دارد دسته 94 کیلوگرم را از اوزان خود حذف کند تا مرادی مجبور به حضور در دسته سنگین وزن شود و رستمی فرصتی برای حضور در یک وزن بالاتر را نداشته باشد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 رقابتهای پنجمین دوره بازیهای داخل سالن آسیا یا رقابتهای جهانی 2017، شاید آخرین رقابتهایی باشد که سهراب مرادی به عنوان وزنه بردار دسته 94 کیلوگرم در آنها شرکت می کند. قهرمان المپیک 2016 ریو که این روزها خود را به رکوردهای جهانی دسته 94 نزدیک کرده است، اگر می خواهد دومین مدال المپیکی خود را بگیرد، باید خیلی زود به دسته 105 کیلوگرم برود، چراکه خبری از رقابتهای دسته 94 کیلوگرم در المپیک 2020 توکیو نیست.

 

خرداد ماه امسال بود که هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک در جلسه‌ای که برای المپیک توکیو2020 داشت، بر روی مسائلی چون برابری جنسیتی، افزایش مشارکت جوانان و کاهش اندازه کلی بازی‌ها متمرکز شد. وزنه‌برداری یکی از 28 رشته ورزشی بود که برای المپیک 2020 مورد تایید قرار گرفت. اما هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم گرفت برای برابری جنسیتی تعداد وزن‌های شرکت‌کننده در المپیک 2020 در این رشته برابر باشد. پیش از این در وزنه‌برداری المپیک، زنان در 7 وزن و مردان در 8 وزن به رقابت می‌پرداختند اما در المپیک 2020، باید مردان در 7 وزن رقابت کنند تا برابری جنسیتی ایجاد شود. حالا آنطور که در ویکی پدیای رقابتهای المپیک 2020 آمده است، دسته 94 کیلوگرم قرار است از میان اوزان رقابتهای بخش مردان حذف شود. این یعنی باید دسته 94 کیلوگرم را از الان خلوت کرد. تا سه سال آینده نه کیانوش رستمی می تواند یک وزن بالاتر برود و نه سهراب مرادی می تواند در این دسته به کار خودش ادامه دهد.

 

البته این تغییرات فقط برای رقابتهای المپیک 2020 است و رقابتهای جهانی مانند گذشته در همان 8 وزن برگزار می شود.

 

انتهای پیام/