تاریخ انتشار: 1402/04/12 20:00
کد خبر: 3380

منظور از لخته خون در پریود چیست؟

خون پریود باید خون رقیق قرمزرنگ باشد.
منظور از لخته خون در پریود چیست؟

خون پریود باید خون رقیق قرمزرنگ باشد. گاهی اوقات در صورتی که خون باقی مانده از دوره قاعدگی قبلی هم وجود داشته باشد ممکن است خون پریود شما به رنگ‌های تیره‌تر دربیاید یا با لخته خون شبیه جگر در پریودی خود مواجه شوید.

اما لخته‌ خون در پریود چیزی نیست که همه بانوان و همیشه بخواهد آن را تجربه کنند. شروع دوران قاعدگی زمانی شروع می‌شود که با افزایش هورمون‌ها بافت داخلی رحم (آندومتر) شروع به ریزش می‌کند. پس چه زمانی لخته خون قاعدگی طبیعی است؟

در چنین زمانی برای جلوگیری از خونریزی‌های شدید، پلاکت‌هایی که در خون وجود دارند به صورت خودکار به رحم هجوم می‌آورند و ترکیبی از خون پریود، مخاط و ترشحات غدد رحمی، بافت‌های تخریب شده رحم و رگ‌های خونی را به صورت لخته‌های خونی به وجود می‌آورند.

در حالت عادی آنزیم‌هایی داخل بدن می‌توانند بر پلاکت‌ها و غلبه کرده و مانع از لخته شدن خون در پریود بشوند اما زمانی که خون پریودی سنگین و زیاد باشد انعقادکننده‌ها، خون را به شکل لخته در می‌آورند.

بنابراین لخته خونی که در پریود خود می‌بینید ترکیبی از بافت رحم و رگ‌ها و خون و ترشحات رحمی می‌باشد و شبیه یک تکه جگر به چشم می‌آید. این فرایند طبیعی و معمولی ایجاد لخته خون در پریود است.

بسیاری از دخترهای جوان و مجرد نیز دچار این مشکل شده و از این بابت نگران می‌شوند. اگر این موضوع برایتان نگران‌کننده است می‌توانید درباره آن با دکتر زنان آنلاین مشورت کنید تا متوجه شوید لخته خون در پریودی دختر نشانه چیست؟

به یاد داشته باشید که حتی لخته‌های معمولی خون که دلیل خاصی ندارند و نشانه مشکلات زنانه و… هم نمی‌باشند اندازه مشخصی دارند و نباید از حد خاصی بیشتر شوند.

تعداد کل لخته خون در پریود شما نباید بیشتر از ۱۰ عدد با اندازه بیشتر از ۱ سانتی‌متر و ضخامت بیشتر از ۱ میلی متر باشند. همچنین این لخته‌های خونی نهایتا باید در سه روز ابتدایی روران قاعدگی شما مشاهده شوند نه تمام طول دوران پریود.

اگر لخته خون در پریود شما مشخصات متفاوتی نسبت به چیزهای گفته شده داشت، حتما با دکتر قاعدگی خود در میان بگذارید. اما گاهی اوقات هم احتمال دارد همین لخته‌های خونی دلایل مهمتری داشته و نشانه مشکلی باشند.

  • بیشتر بخوانید:
علائم کم خونی در بارداری
زن بیشتر از کجا در رابطه جنسی حال می‌کند
تعداد دفعات مناسب رابطه جنسی

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/3e7662

اخبار مرتبطآخرین اخبار


تمام لکه‌بینی‌های دوران بارداری نگران‌کننده و خطرناک نیستند!