تاریخ انتشار: 1401/10/05 09:35
کد خبر: 12411

حواس‌تان باشد!

اگر فدراسیون تصمیم به حفظ کی‌روش گرفته از همین حالا باید به چند نکته توجه کند.
حواس‌تان باشد!

روزنامه همشهری نوشت: «به‌ شکل شگفت‌انگیزی هر چقدر که افکار عمومی و نگاه منتقدان و کارشناسان مبتنی بر ضرورت تغییر کادر فنی است، مسئولان فدراسیون فوتبال در خیابان سئول طور دیگری فکر می‌کنند و گویا همچنان به ادامه همکاری با کارلوس کی‌روش علاقه‌مند هستند. گذشته از مهدی تاج و شرکا که هنوز به صراحت عبور از کی‌روش را اعلام نکرده‌اند، وزیر ورزش و جوانان را هم داریم که رسما می‌گوید مربی پرتغالی به کارش ادامه خواهد داد. گویا در این زمینه از دست مردم هم کاری ساخته نیست و باید به تقدیر تن دهند. با این همه، حداقل اجازه بدهید چند نکته مهم را یادآوری کنیم. اگر بر خلاف خواست مردم ایران کی‌روش را نگه داشتید، حداقل حواس‌تان به این چند موضوع ساده باشد.

جام‌ ملت‌ها «مقام سوم» ندارد

مهدی تاج در بخشی از سلسله ضررهای بزرگی که به فوتبال ایران زد، در قرارداد قبلی با کی‌روش هم مرتکب اشتباه بزرگی شد که گویا ۲۰۰ هزار دلار به ضرر ایران تمام شد. پیش از جام‌ ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در قرارداد امضاشده بین تاج و کی‌روش، آمده بود که در صورت رسیدن ایران به مقام سوم این دوره از بازی‌ها، مربی پرتغالی ۲۰۰ هزار دلار پاداش می‌گیرد. همان طور که می‌دانید ایران به نیمه‌نهایی رسید و آنجا با سه گل مقابل ژاپن شکست خورد. قاعدتا تیم ملی باید راهی بازی رده‌بندی می‌شد اما از همان سال ۲۰۱۹ قرار شده بود جام‌ ملت‌های آسیا بازی رده‌بندی نداشته باشد. کی‌روش این نکته را می‌دانست اما کل فدراسیون از آن بی‌خبر بودند. در نتیجه کارلوس از ایران شکایت کرد و ۲۰۰ هزار دلار پول بابت سوم‌شدن در تورنمنتی گرفت که اصلا مقام سومی نداشت! آن دوره که گذشت و رفت اما حواس‌تان باشد لااقل این دوره متحمل ضرر مشابهی نشویم.

هیچکدام از این دو صعود ارزش ندارد

اگر قرار است کی‌روش در فوتبال ایران بماند، حواس‌تان باشد که در این دوره، نه صعود به مرحله نهایی جام‌ جهانی چندان ارزشمند است و نه حتی صعود از مرحله گروهی این مسابقات. قرار شده از سال ۲۰۲۶ جام‌ جهانی با ۴۸ تیم برگزار شود و سهم آسیا در این جام  هشت تیم خواهد بود. بنابراین صعود به جام‌ جهانی بعدی کف مطالبات از کادر فنی است. هنوز فرمت دقیق برگزاری جام‌ جهانی با ۴۸ تیم مشخص نشده، اما در هر صورت حتی صعود تیم ملی ایران از مرحله گروهی این بازی‌ها هم نباید کار دشواری باشد. بند و تبصره آنچنانی برای این موفقیت‌ها در نظر نگیرید و پاداش مفت به کسی ندهید.

ارتش دستیاران به‌ کار نمی‌آید

کی‌روش در دوره جدید همکاری‌اش با تیم ملی ایران، ۹ دستیار خارجی با خودش آورد. در شرایطی که تنها یک بازه زمانی دوماهه برای آماده‌سازی تیم ملی پیش روی کی‌روش بود، استفاده از این همه دستیار خارجی واقعا عجیب به‌ نظر می‌رسید. برخی که بدبین‌تر هستند بر این باورند که فهرست بلندبالای دستیارها قرار بود فقط دستمزد به‌ظاهر پایین کی‌روش را پوشش بدهد و باعث شود قیمت کل کادر فنی بالا برود. اجازه بدهید ما در این مورد چیزی نگوییم اما به‌ طور کلی اگر قرار است قرارداد جدیدی بسته شود، خوب است آقایان بدانند این لشکر سلم و تور چندان به‌ کار نمی‌آید و برای فوتبال ایران تنها هزینه به همراه دارد. دستیار خارجی نهایتا یک نفر یا دو نفر! مگر جنگ است که ۹ نفر ببریم و شش گل هم از انگلیس بخوریم؟»

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/3krnq4

اخبار مرتبطآخرین اخبار فوتبال


 فدراسیون به تمدید قرارداد کی‌روش واکنش نشان داد