تاریخ انتشار: 1397/03/09 15:35
کد خبر: 145923

نگاهی به ترکیب پرسپولیس درصورت بسته ماندن پنجره/ نامطلوب برای آسیا

اگر محرومیت نقل و انتقالاتی پرسپولیس شکسته نشود آن وقت این تیم حداقل تا نیم فصل اول باید با حفظ موجودی اش از عناوین قهرمانی اش دفاع کند.
نگاهی به ترکیب پرسپولیس درصورت بسته ماندن پنجره/ نامطلوب برای آسیا

پرسپولیس بعد از دو فصل قهرمانی در لیگ برتر و در حالی که به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان صعود کرده درحالی باید پا به مسابقات بگذارد که به احتمال فراوان و تا این لحظه از حضور در بازار نقل و انتقالات و جذب بازیکن محروم است. در صورتی که پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس باز نشود آن وقت ماموریت اصلی این تیم حفظ موجودی و تمدید قرارداد با بازیکنان این تیم و سپس به کار گرفتن بازیکنان رده سنی امید و جوانان این باشگاه است که توانایی حضور در ترکیب تیم را داشته باشند. با این وجود به نظر می رسد پرسپولیس حتی در صورت تایید محرومیت نقل و انتقالاتی اش می تواند یک تیم پرستاره در لیگ برتر ایران باشد اما برای موفقیت در رقابت های مهمی چون لیگ قهرمانان آسیا این تیم نیازمند این است که تقویت شود و با این ترکیب کار بسیار دشواری خواهد داشت.

چرا پرسپولیس سورپرایز شد؟

برانکو از آن دست مربیانی است که یک ترکیب اصلی 15-16 نفره دارند و بقیه بازیکنان بیشتر بازیکنان تمرین هستند. این موضوع باعث شده که در این سه فصل تعدادی از بازیکنان جوان پرسپولیس خیلی کم، رنگ بازی کردن را ببیند. حمید طاهرخانی ، احسان علوان زاده، محمد امین اسدی، ابوالفضل درویشوند در این فصول فرصت بازی پیدا نکردند. حالا اما شرایطی به وجود آمده که به نظر پرسپولیس مجبور به استفاده از این بازیکنان برای یک نیم فصل خواهد بود.

 

دروازه: بیرو باید بماند

پرسپولیس درون دروازه سه دروازه بان به نام های علیرضا بیرانوند، رادوشوویچ و ابوالفضل درویشوند دارد. مهمترین موضوع می تواند انتقال بیرانوند به یک تیم خارجی باشد. در این صورت پرسپولیس نیم فصل را باید با رادو و درویشوند سپری کند. البته که رادوشوویچ شاید بتواند با چند درصد اختلاف یک نیم فصل کار را برای پرسپولیس در بیاورد. نکته دیگر اینکه در این شرایط شانس برای بازی درویشوند هم بیشتر می شود هرچند که این دروازه بان جوان در این سال ها کمتر در پرسپولیس به بازی گرفته شده است.

 

دفاع: اوضاع خوب است

بهترین وضعیت برای پرسپولیس در خط دفاعی است چرا که عناصر اصلی این خط حضور خواهند داشت. تنها صادق محرمی جدایی اش از پرسپولیس قطعی شده که به دیناموزاگرب رفته است اما حسین ماهینی، سیدجلال حسینی، شجاع خلیل زاده، محمد انصاری و شایان مصلح در پرسپولیس فصل آینده هم خواهند بود و به نظر کمترین خرید را در این خط انجام خواهند داد. در این خط برانکو احسان حسینی جوان و محسن ربیع خواه مصدوم را هم دارد. پرسپولیسی ها در این خط مهدی شیری را برای دفاع راست گرفته اند اما در صورت بسته بودن پنجره تا نیم فصل باید با همین موجودی ادامه بدهند و به احتمال زیاد ماهینی در دفاع راست بازی کند هرچند در این پست یک بازیکن جوان به نام  شاهین عباسیان هم وجود دارد.

 

هافبک ها: بحران در صورت جدایی

وضعیت خط هافبک پرسپولیس می تواند در صورت جدا شدن برخی از ستاره ها و عدم جذب بازیکن تبدیل به نقطه بحرانی این تیم شود. بعد از قطعی شدن جدایی فرشاد احمدزاده، احتمال دارد کمال کامیابی نیا و وحید امیری نیز به تیم های خارجی بروند و حضورشان در فصل آینده مشخص نیست. این در حالی است که در حال حاضر جدایی محسن مسلمان نیز تقریبا قطعی شده است. در صورتی که این اتفاق رخ دهد و فرشاد، مسلمان و وحید و کمال از پرسپولیس جدا شوند موجودی این تیم در این خط بشار رسن، سیامک نعمتی، احمد نوراللهی، امید عالیشاه، احسان علوان زاده و حمید طاهرخانی خواهند بود. ضمن اینکه حسین ماهینی هم می تواند در این خط و در هافبک دفاعی بازی کند. در این صورت برانکو تیمش را با نوراللهی به عنوان هافبک دفاعی، عالیشاه و نعمتی به عنوان دو وینگر و بشار رسن به عنوان هافبک طراح و پشت مهاجمان بازی خواهند کرد. البته برانکو می تواند در شرایطی که مثلا عباسیان در دفاع راست بازی کند ماهینی را هم به هافبک دفاعی برده و مثل سال گذشته در کنار نوراللهی در ترکیب قرار بدهد. با این وجود پرسپولیس چند بازیکن جوان هم در خط هافبک دارد که در این یکی دوسال کمتر به میدان آمده اند. احسان علوان زاده و حمید طاهرخانی بیشتر از دیگران شانس بازی دارند ضمن این که سعیدحسن پور هافبک رده های امید این تیم نیز می تواند به دلیل کمبود بازیکن در لیست هافبک ها قرار بگیرد.

 

مهاجمان: همان همیشگی

در خط حمله نیز پرسپولیس به احتمال خیلی زیاد با همان ترکیب فصل قبل بازی خواهد کرد. علی علیپور مهاجم اول و منشا نیز می تواند به عنوان دومین مهاجم به کار گرفته شود. اما در صورتی که بازیکنی مثل وحید امیری از پرسپولیس جدا شود آن وقت برانکو به بازیکنانی مثل محمد امین اسدی، احمد بهاروند و آدام همتی دو جوانی که در این پست بازی می کنند نیاز خواهد داشت. البته که گفته می شود که پروفسور قصد دارد امسال شایان مصلح را نیز در خطوط جلو بازی بدهد و در این صورت شاید تعداد مهاجمان حال حاضر برای یک نیم فصل کفایت کند ضمن اینکه امید عالیشاه نیز سابقه بازی در خط حمله را هم دارد.

 

لیست انتظار: ستاره ها پشت در

پرسپولیس اما برای حضور پرقدرت در فصل برنامه ریزی های لازم را انجام داده است و مذاکره با برخی ستاره ها برای حضور در این تیم از نیم فصل آغاز شده است. در لیست انتظار پرسپولیس علاوه بر مهدی شیری مدافع پیکان که حضورش در این تیم از نیم فصل قطعی شده است ستاره های مطرحی در لیست حضور دارند. مهدی ترابی بی شک شاه ماهی و بمب نقل و انتقالاتی این فصل می تواند باشد. او که چند سالی است پرسپولیس را خواهان خود می بیند امسال بیش از هر زمان دیگری به این تیم نزدیک است اما مشکل محرومیت نقل و انتقالاتی باعث شده که او یک نیم فصل را در تیم دیگری بازی کند. سروش رفیعی دیگر بازیکن بزرگ مدنظر پرسپولیسی ها است که معضل محرومیت باعث شده تا باشگاه به دنبال راه حلی برای حفظ او تا نیم فصل باشد. مرتضی تبریزی مهاجم گلزن و باتجربه ذوب آهن و محمد دانشگر مدافع جوان سایپا دو بازیکن دیگری هستند که در لیست انتظار برانکوایوانکوویچ قرار دارند.

 

احتمال جالب: مهندس بماند

اما موضوع مهمی که اینروزها درباره باشگاه پرسپولیس وجود دارد ماجرای جدایی محسن مسلمان است. چند روز قبل این خبر منتشر شد که برانکو اعلام کرده است نیازی به مسلمان ندارد و قبل از آن هم مدیرعامل باشگاه از قول مسلمان گفته بود که او به خاطر نیمکت نشینی نمی خواهد در پرسپولیس بماند. با اینحال بعد از جدایی فرشاد احمدزاده و در صورتی که کمال کامیابی نیا و وحید امیری از پرسپولیس جدا شوند این احتمال هست که برانکو و مدیران این تیم مسلمان را برای یک فصل دیگر نگه دارند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/3zmevb

اخبار مرتبطآخرین اخبار


چالش بزرگ برانکو؛ گزینه‌های جانشینی ماهینی