تاریخ انتشار: 1400/09/26 17:41
طیبی را مثل پسرم دوست دارم؛
کد خبر: 28527

کاکائو: ایران در جام جهانی ترسید و حذف شد!

مربی سرشناس فوتسال برزیل معتقد است که ایران برای حفظ سلطه خود در آسیا نیاز دارد که به روزتر شود.
کاکائو: ایران در جام جهانی ترسید و حذف شد!

دومین دوره بین‌المللی دانش‌افزایی مربیگری فوتسال با حضور مربیان مطرح ایرانی و خارجی در شهر تبریز برگزار شد. در این دوره سه روزه که امروز به پایان می رسد، 135 مربی از تمام نقاط کشور حضور داشتند و خاویر لوزانو (سرمربی سابق اسپانیا و قهرمان جهان)، ادواردو گارسیا(تئورسین فوتسال) و ریکاردو سابورا ملقب به کاکائو (سرمربی برزیلی سابق غیرت آلماتی و تیم ملی قزاقستان) در جلسات عملی و تئوری، علم روز فوتسال را برای آنها تدریس کردند.

حضور کاکائو در این دوره دانش‌افزایی از اتفاقات بسیار خوبی بود که استقبال زیادی از آن شد و این مربی برزیلی از تاکتیک ها و شیوه های نوینی صحبت کرد که در فوتسال روز دنیا در حال استفاده است و تلفیق آن با استعداد ذاتی فوتسالیست های ایرانی می تواند در سال های آتی اتفاقات بسیار خوبی رقم بزند. کاکائو بعد از ظهر امروز تبریز را به مقصد استانبول ترک کرد اما پیش از پایان کارش در این دوره فرصتی پیش آمد تا گفت و گویی با او داشته باشیم. حاصل گفت و گوی خبرنگار ما با کاکائو را در ادامه بخوانید:

ایران از قزاقستان ترسید و باخت!

اولین سوالی که از کاکائو پرسیدیم در مورد بازی ایران و قزاقستان بود؛ دیداری که شاگردان ناظم الشریعه با وجود برتری دو بر صفر در نیمه اول، با حساب سه بر دو به حریف واگذار کرده و از رسیدن به نیمه نهایی باز ماندند. مربی برزیلی که سابقه هدایت تیم ملی قزاقستان را هم داشته در مورد این بازی گفت:وقتی یک تیم با اختلاف دو گل نیمه اول را تمام می کند اما در پایان بازنده زمین را ترک می کند قطعا باید ضعف فنی را در بازی آن جست و جو کنیم. به نظرم ایران می توانست خیلی راحت مقابل پاورپلی قزاقستان دفاع لازم را کرده و حتی گل هم بزند ولی تدابیر کادرفنی این تیم اصلا جالب نبود و شرایط به گونه ای پیش رفت که ایران دستان خود را به نشانه تسلیم شدن بالا برد و به عبارتی ترس باعث شکست این تیم شد. البته نباید از بازی خوب تورساگولف هم غافل شویم که با وجود مصدومیت برای تیمش بازی و جریان کار را عوض کرد.

ایران راه مقابل با پاورپلی قزاقستان را بلد نبود

سرمربی برزیلی سابق غیرت آلماتی و تیم ملی قزاقستان که اینک هدایت کویت را به عهده دارد در این دوره در خصوص شیوه جدید بازی با دروازه‌بان، پاورپلی نوین و راه‌های دفاع آن به‌صورت تئوری و عملی به تدریس پرداخت. او در خصوص اهمیت این تاکتیک در فوتسال نوین گفت:همان طور که دیدید قزاقستان با این تاکتیک خیلی از تیم ها از جمله ایران را به زانو درآورد؛ چون آن را خوب بلد بود و می دانست کی و کجا استفاده اش کند. پاورپلی سال هاست که در فوتسال استفاده می شود اما نحوه اجرای صحیح و هوشمندانه آن، نیازی است که فوتسال امروزی آن را می طلبد. نه تنها باید پاورپلی را به خوبی بلد باشید بلکه راه های مقابله با آن را هم در تیم تان به خوبی تمرین کنید. همان طور که گفتم، ایران راه مقابله با این تاکتیک قزاقستان را بلد نبود و باید کادر فنی این تیم با توجه به شناختی که از قزاقستان داشتند، به خوبی برایش برنامه ریزی می کردند.

ایران ابر قدرت آسیاست؛ چون لیگ قدرتمندی دارد

از کاکائو در مورد وضعیت کلی فوتسال در ایران و آینده تیم ملی مان پرسیدیم که جواب او جالب بود:

فوتبال ملی ایران همچنان ابر قدرت فوتبال آسیاست چون لیگ این کشور در بهترین شرایط و کیفیت ممکن برگزار می شود. بازی هایی که در لیگ برتر ایران شاهد هستیم در سطح بالایی برگزار می شوند و با توجه به استعدادهای بالایی که بازیکنان این کشور دارند، کار برای مربیان تیم ملی خیلی آسان است. چون می توانند از بین دریایی از بازیکنان، نفرات مورد نظر خود را انتخاب کنند. لیگ قدرتمند، نقطه کلیدی ماجراست! اگر دقت کرده باشید طی این چند سال اخیر قزاقستان و پرتغال پیشرفت خوبی در عرصه ملی داشتند و دلیل آن توجه به لیگ باشگاهی کشورشان است. کشورهایی مثل اسپانیا در این چند وقت اخیر آن گونه که باید لیگ پویایی نداشتند و نتیجه اش شده افت فاحشی که آنها را از جمع مدعیان دور می کند.

طیبی را مثل پسرم دوست دارم

توجه به لیگ های باشگاهی نکته مهمی بود که کاکائو به آن اشاره کرد. یکی از راه های پیشرفت لیگ یک کشور جذب ستاره های سرشناس دیگر کشورها توسط تیم های باشگاهی است؛ اتفاقی که در قزاقستان شاهد آن هستیم و نمونه بارز آن حضور حسین طیبی در غیرت قزاقستان است. کاکائو که علاقه بسیار زیادی هم به طیبی و بازی خوب او دارد در این خصوص گفت:

حسین که مثل پسر من می ماند و خیلی دوستش دارم هر موقع اسم ایران را بشنوم او را یاد خواهم کرد. بله همین طور است، حضور چنین بازیکنانی در لیگ قزاقستان به بالا رفتن کلاس کاری بازیکنان این کشور کمک زیادی می کند. طیبی سطح بالایی از فوتسال را ارائه می کند که واقعا تحسین برانگیز است و قطعا اگر مصدوم نبود و تیم ایران را در جام جهانی همراهی می کرد قدرت این تیم چندین برابر می شد.

زنگ خطر خیلی وقت است به صدا در آمده

به عنوان آخرین سوال از کاکائو در خصوص آینده فوتسال آسیا و تداوم قدرت نمایی ایران سوال کردیم. او در پاسخ گفت:

در این که ایران قدرت مطلق فوتسال آسیا طی یک دوره طولانی بوده هیچ شکی نیست و آمار و تاریخ گویای همه چیز است. ولی نباید فراموش کنید که دیگر کشورها، حتی آن کشورهای میان رده ای که الان حساب زیادی رویشان باز نمی شود، از چندین سال پیش کار را به صورت علمی آغاز کرده اند این زنگ خطری است برای ایران که اگر می خواهد همچنان شماره یک بماند باید همپای دیگران خود را به روز کند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/48q8xn

اخبار مرتبطآخرین اخبار


برنامه بازی‌های رده‌بندی و فینال جام جهانی فوتسال