تاریخ انتشار: 1402/02/21 15:00
کد خبر: 6455

قد بلند شدن جنین و فرزندتان با تغذیه مخصوص بارداری

یکی از عوامل اصلی که قد نوزاد شما را تعیین می‌کند عوامل وراثتی است؛ اما با تغذیه مناسب در بارداری نیز می‌توانید بر رشد قد جنین تاثیر مثبت بگذارید.
قد بلند شدن جنین و فرزندتان با تغذیه مخصوص بارداری

قد بلند و یا قد کوتاه شدن جنین به ارث و وراثت مربوط می‌شود اما مواد غذایی که مادر باردار در طول دوران بارداری خود مصرف می‌کند بر بلند قد شدن جنین تاثیر دارد. قد متوسط برای پسران شامل میانگین قد پدر و مادر به علاوه 5/6 سانتی‌متر و برای دختران میانگین قد پدر و مادر منهای 5/6 سانتی‌متر است. اگر آرزوی داشتن فرزند قد بلند را دارید اما ژن خود و همسرتان قد کوتاه می‌باشد با تغذیه می‌توانید جنین قد بلند داشته باشید زیرا شروع رشد از دوران جنینی آغاز می‌شود و تغذیه مادر تاثیر زیادی بر قد کودک متولد شده دارد.

مواد غذایی دارای ویتامین A

کمبود ویتامین A در جنین سبب می‌شود که جنین رشد خوبی نداشته باشد. مادران باردار برای قد بلند شدن و رشد کافی جنین خود باید مواد غذایی سرشار از ویتامین A مانند:اسفناج، زردآلو، طالبی و... مصرف نماید.

مصرف شیر

منابع سرشار از کلسیم مانند:شیر و ماست و... در رشد طولی استخوان‌ها تاثیر گذار هستند. مادران باردار باید روزانه 1200 میلی گرم کلسیم دریافت کنند زیرا کمبود کلسیم موجب جلوگیری از افزایش فشارخون و پوکی استخوان در مادران شده و موجب محکم شدن استخوان‌ها و دندان جنین می‌شود. تحقیقات نشان داده است که نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری روزانه 150 میلی لیتر شیر مصرف می‌کردند، در نوجوانی قد بلندتر شده اند.

شیر

منابع دارای ویتامین D

ویتامین D برای بدن مادران بارداری ضروری است و موجب جذب کلسیم می‌شود. مادرانی که دچار کمبود این ویتامین هستند، کودکانشان در آینده نسبت به کودکان دیگر، قد کوتاه تری خواهند داشت. زنان باردار باید روزانه 200 میلی گرم ویتامین D مصرف کنند. مصرف این ویتامین علاوه بر قد بلند شدن جنین در رشد مغز، دستگاه ایمنی و پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع یک، ام اس، فشارخون بالا و مسمومیت بارداری جلوگیری می‌کند. ویتامین D در شیر، ماهی تن، زرده تخم مرغ و روغن جگر ماهی، ماهی‌های چرب مانند ساردین و سالمون و نور آفتاب وجود دارد.

خرما

خرما یک منبع غنی از پروتئین، فیبر و بسیاری از ویتامین‌ها است، که چربی بسیار کمی دارد. مصرف خرما به تنظیم سیستم عصبی مادران باردار و جنین داخل رحمشان کمک زیادی می‌کند و سبب قد بلند شدن جنین می‌شود. جنین برای بلند قد شدن باید از همان ابتدای جنینی خود پروتئین کافی دریافت کند. همچنین خرما سرشار از ویتامین K می‌باشد. ویتامین K سبب تقویت استخوان ‌های بدن مادر باردار و جنین داخل رحم می‌شود. کمبود این ویتامین در بدن زنان باردار، باعث رشد نیافتن استخوان‌های جنین داخل رحم می‌شود.

خرما

مواد غذایی پروتئینی

پروتئین‌ها معمولا متشکل از اسید آمینه‌ها هستند، که سلول‌های بدن مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد را می‌سازند. برای اینکه جنین رشد کافی نماید باید از دوران جنینی حتما پروتئین را به مقدار مناسبی مصرف کنند.

جوانه نخود و لوبیا

جوانه نخود و لوبیاست حداقل نمایه گلایسمی را دارند و حاوی مقادیر فراوانی از ماده‌ای به نام سلنوسیستئین است که در فرآیند افزایش قد جنین تاثیر می‌گذارد. قد جنین مادرانی که در طول بارداری از این جوانه‌ها مصرف می‌کنند در مقایسه با مادرانی که جوانه نخورد مصرف نکرده، بلندتر است.

[,hki ko,n

نکات مهم

  • برای قد بلند شدن جنین از استعمال دخانیات در دوران بارداری بپرهیزید.
  • برای افزایش قد جنین ریزمغذی‌ها را مصرف نمایید. درشت مغذی‌ها مانند:مواد قندی، چربی‌ها و پروتئین‌ها انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را تأمین می‌کنند.
  • برای دستیابی به رشد قدی مناسب از تمام گروه‌های غذایی استفاده کنید.
  • نان‌هایی که آرد آنها به خوبی تخمیر نشده است ماده‌ای به نام فیتات دارند که مانع از جذب مواد معدنی به خصوص «روی» و کوتاهی قد می‌شود.

توجه مهم: فراموش نکنید که مثل همیشه باید تمامی موارد پیشنهاد شده به عنوان خوراکی در دوران بارداری را حتما بعد از مشورت با پزشک مصرف کنید؛ چرا که وضعیت هر کدام از شما خانم‌ها در دورن بارداری با دیگری متفاوت است و ممکن است میوه‌ای که برای یک خانم حامله مفید می‌باشد، برای دیگری مضر عمل کند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/4ddyp4

اخبار مرتبطآخرین اخبار


عواقب خطرناک خوردن جگر در دوران بارداری برای جنین