تاریخ انتشار: 1401/08/17 20:20
فرصت سوزی چندباره به سبک فدراسیون فوتبال
کد خبر: 14255

بی توجهی دوباره به خواسته استقلال و پرسپولیس/ LED تبلیغاتی شامل تحریم نیست اما VAR هست!

تعطیلات طولانی لیگ برتر فرصت مطلوبی بود تا برای رفع مشکلات داوری فوتبال برای تیم هایی مانند استقلال حداقل به صورت آزمایشی VAR به بهره برداری برسد، اما...
بی توجهی دوباره به خواسته استقلال و پرسپولیس/ LED تبلیغاتی شامل تحریم نیست اما VAR هست!

تاریخ شروع و پایان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر زمانی مشخص شد که فیفا تصمیم گرفت میزبانی این رقابت‌ها را به کشوری بدهد کرد که به لحاظ شرایط آب و هوایی امکان برگزاری جام جهانی در فصل تابستان را نداشت.

بعد از پایان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه اعلام شد که دوره بعدی رقابت ها در قطر از آخرین روزهای آبان ماه سال جاری آغاز و تا اواخر آذر ماه ادامه خواهد داشت. این شرایط سازمان لیگ فدراسیون مان را وادار کرد تا رقابت باشگاهی را از اوایل آبان ماه تعطیل کرده و برگزاری ادامه آن را به پایان آذر ماه موکول کند. فاصله ای نزدیک به دو ماه از تاریخ هفته یازدهم که ششم آبان ماه به پایان رسید تا ۲۹ آذرماه که قرار است دوباره رقابت ها از سر گرفته شود.

وقتی به مهمترین حواشی ماه های اخیر لیگ برتر رجوع می کنیم به یاد اشتباهات پرسروصدای داوری و طرح موضوعاتی مانند شنود گذاشتن روی تلفن همراه آنها برمی خوریم! یا به یاد درگیری های پایان بازی گل گهر و استقلال و مهار ساپینتو توسط هیأتی ۱۲ نفره می افتیم. در نتیجه متوجه نبود VAR (سیستم کمک داور ویدیویی) می شویم. همان که مهدی تاج به محض رییس شدن در فدراسیون قول داد آن را بیاورد.

حالا در شرایطی که لیگ چیزی در حدود ۵۳ روز تعطیل است این فرصت را داشتیم در این مدت حداقل در چند استادیوم تجهیزات VAR نصب شده و در این تعطیلات که فوتبالی برگزار نمی شود داوران و کمک داوران با شرکت در کلاسهای فشرده از این موقعیت برای یادگیری روش استفاده از VAR استفاده می کردند. فرصتی که باعث می شد رقابت ها لااقل در برخی استادیوم ها در نیم فصل دوم ( حتی به صورت تمرینی - بدون لحاظ کردن VAR) با این تجهیزات برگزار شود تا داوران مان روش کار با VAR در شرایط مسابقات رسمی را تمرین کنند و برای فصل بعد آماده شوند. اما باعث تاسف است که باز هم فرصت ها یکی پس از دیگری می سوزند و کسی غم این فوتبال باری به هر جهت را نمی خورد.

غم انگیزترین بخش ماجرا آنجاست که وقتی موضوع درآمدزایی برای فوتبال مطرح می شود مسئولان فوتبال بزرگترین و جدیدترین LEDها را وارد ایران می کنند و (دو یا سه ردیف روی هم) دور زمین می چینند ولی برای وارد کردن تجهیزات VAR اعلام می کنند تحریم ها مانع از به روز شدن تجهیزات فوتبال می شود!

شایان ذکر است؛ در این مدت مسئولان باشگاه های لیگ برتری از جمله تیم هایی مانند استقلال و پرسپولیس و به خصوص استقلال بارها نسبت به مشکلات داوری به فدراسیون نامه زده و بابت مشکلات داوری خواستار رسیدگی به این موضوع شده اند ولی کماکان اتفاق مهمی در این باره رخ نداده و یا اگر اقدامی صورت گرفته فدراسیون اطلاع رسانی نکرده است.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/4dxenp

اخبار مرتبطآخرین اخبار فوتبال


محرومیت دو جلسه‌ای و جریمه ۴۰۰ میلیونی برای ساپینتو