تاریخ انتشار: 1403/02/24 07:46
کد خبر: 1275257

چه جرایمی در انتظار متخلفان فساد بزرگ در فوتبال ایران است؟

کارشناس حقوقی فوتبال می‌گوید در صورت اثبات جرم تبانی و تحصیل مال نامشروع از طریق نتایج فوتبال، محرومیت مادام العمر و حبس در انتظار متخلفان خواهد بود.
چه جرایمی در انتظار متخلفان فساد بزرگ در فوتبال ایران است؟

 22 اردیبهشت ماه، تسنیم با انتشار خبری  تحت عنوان «احضار مدیران ارشد فوتبالی به دادگاه/ فدراسیون پاسخ می‌دهد؟» در مورد تشکیل دادگاه برای پرونده فساد بزرگ فوتبالی و جابه جایی مال نامشروع خبر داد. در همین رابطه خبرنگار تسنیم با رسول باختر کارشناس حقوقی فوتبال به گفت‌وگو  پرداخت.

 با توجه به اخبار منتشر شده، در صورت اثبات تبانی چه جرایمی در مرجع قضایی کشور و داخل نهادهای قضایی فوتبال گرفته می‌شود؟

در قوانین جزایی کشور، تبانی در مسابقات فوتبال جرم انگاری نشده؛ اما مطابق قوانین فوتبالی، چنین عملی در صورت اثبات، تخلف سنگینی است که می‌تواند محرومیت‌های طولانی مدت و حداقل یک‌ساله از هرگونه فعالیت فوتبالی با توجه به حجم، گستره و تأثیر تبانی داشته باشد.

در صورتی که اثبات شود از طریق تغییر نتایج افرادی تصمیم بر تغییر سرنوشت مسابقات داشتند چه اتفاقی برای آنها خواهد افتاد؟

در صورت اثبات، این افراد با توجه به ماده 73 مقررات انضباطی با توجه به نقش و جایگاه خود با محرومیت 12 ماهه  یا مادام العمر از هرگونه فعالیت فوتبالی مواجه می‌شوند.

اگر برای تبانی در فوتبال پول هزینه شده باشد برای افراد رسمی یا غیررسمی (بدون سمت) چه جرایمی در نظر گرفته خواهد شد؟

با توجه به ماده 3 قانون تشدید مجازات، این مبالغ نمی‌تواند تحت عناوین مجرمانه رشا و ارتشا باشد اما مطابق ماده 2 همین قانون، چنین مبالغی ذیل جرم تحصیل مال از طریق نامشروع جرم انگاری شده که در صورت اثبات مجازات حبس تعزیری سه ماه تا دو سال دارد.

در صورت اثبات تبانی تیم مدنظر، سرنوشت تیم‌های سقوط کننده تغییر می‌کند و آیا همانند ایتالیا و نسخه سقوط یوونتوس قضیه پیش می‌رود؟

در صورت اثبات، مطابق ماده 73 مقررات انضباطی، کمیته انضباطی باید درصورت احراز شدت، علاوه بر جریمه نقدی حداقل یکی از مجازات‌های اخراج از رقابت‌ها، سقوط به دسته پایین‌تر، کسر امتیاز یا استرداد جوایز و عناوین یا ترکیبی از آنها را برای باشگاه در نظر گیرد.

برای پیشگیری از موارد رخ داده باید چه ساز و کاری در نظر گرفته شود؟

بدواً باید تراکنش‌های مالی باشگاه‌ها و مقامات حاضر در فوتبال به طریقی مورد بررسی قرار گرفته و تمام دارایی‌ها و تراکنش‌های مالی در اختیار فدراسیون قرار گیرد. از طرفی، چنین اقداماتی نیازمند حضور و اقدامات مقام های قضایی و انتظامی است که می‌تواند به طرقی ترتیبات حضور آنها تسهیل شود.


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/gm89y5

آخرین اخبار