متاسفانه به دلیل اعتماد کورکورانه ای که اعضای خانواده به هم دارند، اغلب موارد تجاوز به محارم به خصوص تجاوز به کودکان ، چه دختر و چه پسر ، در بستر خانواده اتفاق می افتد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

تجاوز به محارم در بستر خانواده اتفاق می افتد و مانند آزار جسمی و عاطفی ، سوء استفاده از قدرت است.

بیشتر بخوانید: عشق پسران مجرد به زنان مطلقه/ پکیجی از تسهیلات ریز و درشت!

مثلا تجاوز جنسی برادر به خواهر که با استفاده از قدرت بدنی و ایجاد ترس و وحشت، اجبار، تهدید رشوه و یا سوء استفاده از ناآگاهی در مواردی که خواهر کوچک است، او را مجبور به فعالیت جنسی می‌کند.

تجاوز به محارم تعریف گسترده‌ای دارد و فقط محدود به فعالیت جنسی نمی‌شود. گاهی بچه کوچکتر را وادار به دیدن فیلم های مستهجن می‌کنند یا هنگام حمام کردن یا دستشویی کردن او را تماشا میکنند یا بدن او را به قصد لذت یا کنجکاوی لمس کرده و می مالند.

در اغلب موارد تجاوز به محارم فرد قربانی تعرض صورت گرفته را گزارش نمی کند ، سردرگمی فرد قربانی در برخورد با پدر یا برادر ، شرم و خجالت یا ترس از تهدیدات فرد متجاوز یا ترس از به هم ریختن خانواده یا ترس از عواقب قضایی و بی آبرو شدن مانع از شکایت یا بازگو کردن تجاوز محارم می شود.

در صورت عدم حمایت نهادهای مسئول و خانواده ها تجاوز به محارم تبدیل به یک پتانسیل بالا برای افزایش فحشا در جامعه خواهد شد براساس یک تحقیق کوچک که در تهران انجام شده 5.22 درصد زنان روسپی که در تحقیق شرکت کرده بودند در کودکی مورد تجاوز محارم قرار گرفته اند.

کنجکاوی جنسی در کودکان

کنجکاوی جنسی در کودکان بسیار شایع است مثلا یک دختر 4 ساله هنگام باز کردن پوشک برادر نوزادش برای اولین بار آلت جنسی جنس مخالف را می بیند و نسبت به تفاوت های ظاهری کنجکاو می شود.

کنجکاوی جنسی در مورد آلت تناسلی خواهر یا برادر تا سن پیش دبستانی طبیعی است ولی بعد از آن مثلا در یک پسر بچه 12 ساله غیر طبیعی خواهد بود.

تجاوز جنسی به محارم, کنجکاوی جنسی در کودکان, علل تمایل به تجاوز به محارم

عوامل تمایل به تجاوز به محارم

مختل شدن رشد طبیعی جنسی در کودکی 

در برخی موارد کودک در ناآگاهی والدین دچار مشکلاتی می شود که منجر به تاثیر نامطلوب بر رشد جنسی او و یا بلوغ زودرس و افزایش کنجکاوی های جنسی اش می شود از جمله : سوء استفاده جنسی ، دیدن رابطه جنسی والدین یا تماشای فیلم های مستهجن.

بی توجهی و بی عاطفگی

بروز فعالیت جنسی بین خواهر و برادر می تواند به دلیل بی توجهی و نبود عاطفه بین والدین و فرزندان باشد.

نداشتن مرز بندی 

والدین باید حریم خصوصی کودک را به او بیاموزند و کودک بداند که حد و مرز لمس بدنش توسط دیگران یا قسمت های خصوصی بدنش کجاست و نباید لباسش را جلوی دیگران در آورد یا اجازه دهد دیگران به بدن او به خصوص از زیر لباس دست بزنند یا دست او را روی قسمت های خاصی از بدن خودشان قرار دهند.

انزوا در اجتماع

 نوجوانی که ارتباط اجتماعی مناسبی با همسالانش نداشته باشد احتمال بروز خطا و تمایل به برقراری رابطه جنسی با خواهر یا برادرش ، افزایش پیدا می کند.

قدرت دادن بیش از حد به فرزند بزرگتر 

در برخی خانواده ها اهمیت بسیار زیادی به فرزند بزرگتر به خصوص برادر بزرگتر می دهند و حرفها و رفتارش را همیشه تایید می کنند و کوچکترها اجازه اعتراض یا شکایت از او را ندارد در چنین خانواده هایی که فرزند بزرگتر خیالش از بابت این که همیشه حرف او را قبول می کنند نه دیگران ، به راحتی احتمال سوء استفاده جنسی به خصوص از خواهر کوچکتر برایش فراهم می شود.

انکار و نادیده گرفتن 

انکار و نادیده گرفتن احتمال یا بروز سوء استفاده جنسی باعث ادامه دار شدن رفتار فرد متجاوز و پیشرفته تر شدن آن می شود.

تجاوز جنسی به محارم, کنجکاوی جنسی در کودکان, علل تمایل به تجاوز به محارم

علایم تجاوز به محارم

اگر کودکی در معرض تجاوز جنسی یا آزار جنسی ، به خصوص از طرف محارم قرار بگیرد ولی ترس یا خجالت یا نا آگاهی مانع از ابراز آن شود به احتمال زیاد ، تغییراتی در رفتار او مشاهده خواهید کرد از جمله : 

ترس از شب

ترس از فردی که او را مورد آزار قرار داده

تنفر و دوری کردن از فرد متجاوز

ترس از تنها ماندن با فرد متجاوز

ترس از تنها ماندن در خانه

رفتارهای مخرب و پرخاشگرانه

جور کردن بهانه های مختلف برای نرفتن به مدرسه

افت تحصیلی

انزوا طلبی و دور شدن از گروه های دوستی و نداشتن تمایل برای ارتباط با دوستان و همسالان

واکنش مناسب در برابر تجاوز به محارم

اگر کودکی به شما پناه آورده و در مورد آزاری که به او رسیده با شما صحبت میکند به حرفهایش گوش دهید و حرفش را باور کنید. 

برای قربانی تجاوز باید فضای امنی ایجاد کنید و برای پیشگیری از تکرار این عمل اقدامات لازم را انجام دهید.

با کودک قربانی صحبت کنید و بدون سرزنش کردنش از او حمایت عاطفی کنید.

اگر سن کودک کم است باید آموزش‌های جنسی لازم را به او بدهید مثلا تفاوت بین لمس خوب و لمس بد را برایش توضحیم دید.

کودک قربانی تجاوز باید حتما به مشاور ارجاع داده شود تا آسیب های رفتاری که با او شده است به حداقل رسانده شود.

با وجودی که نسبت به فرد آزار گر احساس یاس ، خشم و گناه دارید و تصور میکنید فردی پلید و غیر قابل بخشش است ولی باید بدانید که او هم فرزند شماست و تربیت و رفتار اشتباه خود شما منجر به چنین اشتباه زشتی از سوی او شده است پس باید نقش خود در این حادثه را بپذیرید و حتی با فرد آزارگر هم همدلی کنید.

فرد متجاوز هم  درست به اندازه قربانی نیاز به کمک و آموزش دارد.

باید در مورد فرد متجاوز تحقیق شود تا متوجه شوید قبلا هم چنین رفتاری را داشته است یا کودک دیگریا حتی خودش را مورد آزار قرار داده است.

فرد آزار گر معمولا دچار انزوای اجتماعی است و دوستانی ندارد که همین نعامل باعث سختی توقف رفتارش می شود.

باید دلیل این انحراف جنسی را پیدا کنید.

سعی کنید با مراجه به روانشناس او را از این انحراف جنسی نجات د اده و از آسیب های بیشتر به او جلوگیری کنید.

واکنش در برابر تجاوز به محارم, علایم تجاوز به محارم, تمایل به تجاوز به محارم

روش های پیشگیری از تجاوز محارم به کودک

محتوایی که کودک در تلویزیون ، ویدئو یا گوشی شما می بیند باید کنترل شده باشد.

کودک را تا حد امکان تنها نگذارید یا او را تحت سرپرستی فردی مطمئن قرار دهید.

متناسب با سن کودک ، به او آموزش جنسی بدهید و تفاوت لمس خوب و بد را به او توضیح دهید.

رابطه ای محکم و صمیمی با کودک خود ایجاد کنید که بتواند بدون ترس و ناراحتی هر اتفاق بدی را برایتان تعریف کند. 

حقوق و مسئولیت های هر کودک را مشخص کنید.

کودک را روی تخت و بین خودتان نخوابانید.

کودک را در اتاق خواب خود نخوابانید.

همیشه مراقب قفل بودن در اتاق خوابتان و خارج نشدن صدایی که باعث کنجکاوی کودک شود باشید. 

اتاق خواب کودکان را در سن مناسب از یکدیگر جدا کنید.

تجاوز محارم به کودکان, تجاوز به محارم, تجاوز جنسی به محارم

تجاوز به محارم از نظر آماری

با وجودی که آماری در رابطه با پرونده تجاوز به محارم یا زنای محارم منتشر نشده است ولی به گفته رئیس انجمن آسیب های اجتماعی تا سال 1400 ، 5200 پرنده قضایی در مورد رابطه جنسی برادر با خواهر و پدر با دختر خبر داده است که این آمار جدا از تجاوز سایر محارم مثل عمو و دایی و پدر شوهر و سایر سوء استفاده های جنسی است که گزارش نشده اند.

بر اساس امار تجاوز پدر به دختر بیشتر از تجاوز برادر به خواهر است ولی پژوهشگران معتقدند که آمار واقعی برعکس است ولی از آنجا که رابطه بین خواهر و برادر در نوجوانی و سن بلوغ پسر شکل می‌گیرد و رابطه‌ای مقطعی است نه همیشگی و بیشتر به دلیل کنجکاوی و محدودیت های جنسی است ، راحت‌تر فراموش می شود یا فرزندان به دلیل ترس از خانواده ، چیزی بروز نمی دهند.

قربانیان تجاوز جنسی پدر معمولا 10 – 12 سال و قربانیان تجاوز از طرف برادر 15 – 16 ساله هستند. 

احتمال بروز تجاوز محارم در تمام طبقات اجتماعی وجود دارد ولی گزارشان ارائه شده نشان می‌دهد که تجاوز محارم در گروه‌های فرودست در جامعه که از محرومیت‌های جنسی بیشتری برخوردارند ، بیشتر است.

تجاوز جنسی توسط پدر یک فرایند مرحله به مرحله است و در اغلب موارد سکوت و ترس دختر باعث جسورتر  شدن پدر و پیشروی بیشتر او خواهد شد تا این که عمل تجاوز به صورت کامل رخ دهد.

تجاوز جنسی پدر به دختر بیشتر در خانواده‌هایی که درگیر انزاوی اجتماعی هستند ، ساختاری سنتی و پدر سالار دارند و رابطه عاطفی بینشان ضعیف است،  رخ می دهد. 

در خانواده‌هایی که مادر استقلال مالی دارد ، تجاوز پدر به دختر کم اتفاق می‌افتد یا در صورت وقوع در مراحل اولیه با عکس العمل فوری مادر و دختر ، تکرار یا تشدید نمی شود ولی در خانواده‌ای که مادر از نظر مالی به شوهر وابسته است حتی در صورت اطلاع از تجاوز محبور است این موضوع را کتمان کرده یا بپذیرد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.