تاریخ انتشار: 1401/12/15 14:40
کد خبر: 9692

منهای ورزش| دلایلی که خانم‌ها را زودتر از آقایان پیر می‌کند!

درست است که خانم ها بیشتر از آقایان عمر می کنند اما از طرفی زودتر از مردان پیر می شوند. دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد .
منهای ورزش| دلایلی که خانم‌ها را زودتر از آقایان پیر می‌کند!

 خانم‌ها عمر طولانی‌تری نسبت به مردان دارند و این خبر خوبی برای آن‌ها است اما جالب است بدانید که همه چیز طبق انتظار آن‌ها پیش نمی رود. درست است که خانم‌ها بیشتر از آقایان عمر می‌کنند اما از طرفی زودتر از مردان پیر می‌شوند. دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد، از جمله بارداری تا یائسگی و . .. که لیست این دلایل تمام نشدنی است.

خانم ها بیشتر از مردان از استرس رنج می برند

خانم ها درگیر مشکلات استرس می‌شوند؛ مخصوصاً اگر مشکلات آن‌ها مربوط به کار باشد. مشکلات هورمونی هم این قضیه را سخت‌تر می کند. نوسانات هورمونی با افسردگی مرتبط هستند. اختلال فصلی معمولا خانم ها را بیشتر از آقایان درگیر می کند. در نهایت هم استرس مداوم هم می تواند عاملی برای پیری زودرس در خانم ها باشد.

زایمان باعث پیری زودرس در خانم ها می شود

مطالعات نشان می دهد که بارداری باعث می شود، زنان 11 سال بزرگتر به نظر برسند. در نتیجه خانم هایی که زایمان داشته اند، نسبت به خانم هایی که زایمان نداشتند، پیرتر نشان می دهند. استرس دوران بارداری هم در این قضیه بی تأثیر نیست که همه این ها در کنار هم روند پیری را سرعت می بخشد.

دلایلی که خانم‌ها را زودتر از آقایان پیر می‌کند!

پوست مردان ضخیم تر است

پوست مردان حدود 25 درصد ضخیم تر از پوست خانم ها است. به همین دلیل چین و چروک کم تر روی صورت آن ها ایجاد می شود و همین باعث می شود که خانم ها پیر تر به نظر برسند.

دلایلی که خانم‌ها را زودتر از آقایان پیر می‌کند!

سطوح تستوسترون متفاوت است

استروژن مسئول جوان نگه داشتن صورت زنان است و همین مسئولیت در مردان بر عهده تستوسترون است. سطح بالای تستوسترون با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند. استروژن یک هورمون ضد پیری است و تولید آن سریع تر از تولید تستوسترون کاهش می یابد. به همین دلیل خانم ها زودتر با چین و چروک مواجه می شوند. 

دلایلی که خانم‌ها را زودتر از آقایان پیر می‌کند!

یائسگی نقش مهمی دارد

از دست دادن هورمون در دوران یائسگی روند پیری را سرعت می بخشد. وقتی که خانم ها یائسه می شوند، بدن آن ها دیگر به اندازه قبل کلاژن تولید نمی کند و همین عامل از بین رفتن سطح ارتجاعی پوست شان خواهد شد و آن ها را پیرتر نشان می دهد.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/3wrqv4

اخبار مرتبطآخرین اخبارتمرینات فیزیوتراپی کف لگن