تاریخ انتشار: 1402/02/21 21:00
کد خبر: 6431

تاثیر خوردن دلستر در افزایش شیر مادر

دلستر برای افزایش شیر مادر، بسیار مناسب است و اما این در حالی می باشد که میزان مصرف آن باید به‌صورت کاملا کنترل شده باشد و در غیر اینصورت، آسیب خواهد رساند.
تاثیر خوردن دلستر در افزایش شیر مادر

تغذیه مادر در دوران شیردهی بسیار پر اهمیت است زیرا نوع تغذیه مادر بر روی تغذیه فرزند او تاثیر گذار است. یک مادر در دوران شیردهی برای تولید شیر باید حداقل 500 کالری علاوه بر نیاز معمول یک خانم در سال انرژی مصرف نمایید و در صورت دریافت کالری ناکافی، شیر کافی برای سیر شدن نوزاد نخواهند داشت.

یک خانم در این دوران باید به تغذیه خود توجه کند و از مواد غذایی که موجب تولید و افزایش شیر مادر می شوند، مصرف نماید. یکی از این مواد خوراکی که موجب ازدیاد شیر مادر می شود، دلستر است.

دلستر شیر مادر

خواص و مضرات مصرف دلستر در دوران شیردهی

دلستر یکی از نوشیدنی هایی است که مصرف آن به خانم های شیرده در این دوران توصیه می شود اما باید بدانند ممکن است عوارضی را هم برای مادران به دنبال داشته باشد.

خواص دلستر در دوران شیردهی

مادران در دوران شیردهی روزانه 700 تا 850 میلی لیتر شیر تولید می کنند که هر لیتر از این شیر حاوی 330 میلی گرم کلسیم است. این خانم ها برای تولید این مقدار شیر باید 500 کالری بیش از زنان دیگر مصرف کنند و دریافت کالری ناکافی موجب کاهش تولید شیر می شود.

برای تامین این مقدار کالری به جز مصرف مواد غذایی مقوی مانند انواع چربی ها و پروتئین، از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود.

اغلب مادران در دوران شیردهی از کم بودن شیر خود شکایت دارند و این امر یک مسئله جدی می باشد چرا که نوزاد تازه به دنیا آمده در اوایل زندگی، به جز شیر مادر، از چیز دیگری نمی تواند تغذیه کند. میزان ترشح شیر مادر با تغذیه خانم در طول روز ارتباط مستقیم دارد.

نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف برخی از مواد غذایی در تولید و افزایش شیر مادر مؤثر هستند. یکی از موادی که نوشیدن آن در دوران شیردهی سبب افزایش شیر مادر می شود، دلستر می باشد که حاوی مالت جو، گلوکز، ویتامین های گروه B، ویتامین C ، اسیدهای آمینه و آب کربناته است.

تاثیر دلستر بر شیرمادر

دلستر برای شیر مادر و دیگر خواص آن

خواص مفید دلستر شامل موارد زیر است:

  1. رشد سلول های مغز در کودکان
  2. جلوگیری از تشکیل سنگ های کلیوی و ادراری و دفع رسوبات کلیه
  3. ضد عفونی کردن روده
  4. برطرف کردن خستگی
  5. افزایش شیردهی در مادران

پیش از این هم در بخش سلامت نمناک خواندید که جایگزین نمودن دلستر به جای نوشابه بسیار مفید است اما باید دلستر در حد متعادل مصرف شود. زیاده روی در مصرف هر نوع ماده غذایی، حتی مفید در دوران شیردهی برای سلامتی بدن مادران، مضر است؛ پس باید دلستر به مقدار مناسب و متعادل مصرف گردد.

افزایش شیر مادر

مضرات زیاده روی در مصرف دلستر یا ماءالشعیر برای سلامتی مادران شیرده

  • مصرف بیش از حد آن به دلیل قند بالا سبب پوسیدگی دندان و چاقی می شود.
  • برای افرادی که معده حساس دارند مضر است و میزان اسیدیته ی معده را بالا می برد و منجر به زخم های گوارشی می شود.
  • برای مادران لاغر بی اشتهایی می آورد زیرا معده آنان را پر گاز می کند.

مادران شیرده

سخن آخر درباره دلستر و شیر مادر

دلستر سبب افزایش شیر مادر می شود اما مصرف زیاد آن در مادران لاغر پر شدن معده با دلستر و بی میل شدن نسبت به غذا می شود و در مادران شیرده چاق، سبب افزایش کالری مصرفی آنها و چاقی بیشتر آنان می شود.

اگر شما مشکل و بیماری خاصی دارید هرگز بدون مشورت با پزشک نباید از نوشیدنی های مصنوعی استفاده کنید.


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/4ddjp4

آخرین اخبار