تاریخ انتشار: 1402/05/04 18:00
کد خبر: 2026

دلایل ابتلا به عفونت مثانه

تمام افراد در هر سن و با هر جنسیتی امکان ابتلا به عفونت مثانه را دارند.
دلایل ابتلا به عفونت مثانه

تمام افراد در هر سن و با هر جنسیتی امکان ابتلا به عفونت مثانه را دارند، اما در این بین برخی دلایلی وجود دارد که می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را در برخی افراد افزایش دهند.

 عفونت مثانه اکثراً زمانی اتفاق می افتد که باکتری‌های مضر روده به مجاری ادراری وارد شده و به مثانه منتقل شوند.

جالب است بدانید این باکتری‌ها تا زمانی که درون روده باشند هیچ خطری ندارند اما به‌محض انتقال‌شان به سایر نقاط بدن مانند مثانه به یک تهدید بزرگ برای سلامتی تبدیل می‌شوند. از شایع‌ترین علل ابتلا به عفونت مثانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. داشتن رابطه جنسی بدون محافظت

از مهمترین و شایع‌ترین علت‌های ابتلا به عفونت مثانه، داشتن رابطه جنسی بدون رعابت مسائل بهداشتی و محافظت نشده با فردی است که مبتلا به این بیماری باشد. بیشترین درصد انتقال این عفونت از طریق رابطه جنسی است.

۲. عدم رعایت بهداشت

استفاده از دستمال کاغذی و تمیز کردن بدن بعد از هربار دستشویی کردن یکی از توصیه‌های مهم مخصوصا برای خانم‌ها است اما اگر روش درست آن را ندانید و به اشتباه این کار را انجام دهید، می‌تواند به یکی از دلایل ابتلا به بیماری‌های عفونی در بدن شما منجر شود.

هرگز نباید هنگام تمیز کردن خودتان از پشت به جلو این کار را انجام دهید. چراکه ممکن است باکتری‌های مضر با این کار شما به مجاری ادراری‌تان وارد شده و باعث عفونت مجاری ادراری و مثانه بشوند.

۳. نگهداشتن بیش از اندازه ادرار

ادرار حاوی مواد و باکتری‌های مضری است که برای بدن ضرر داشته و باید از بدن خارج شوند. زمانی که شما ادرار خود را بیش از اندازه نگهدارید باعث می‌شوید تا باکتری‌ها به دیواره مثانه بچسبند و تکثیر پیدا کنند و باعث بیماری شما بشوند. این مورد شایع‌ترین دلیل عفونت مثانه در کودکان است.

۴. استفاده از دوش واژینال

عفونت مثانه زنان اکثرا به دلیل استفاده بیش از حد از دوش واژینال، کرم‌های مرطوب‌کننده، سفیدکننده و…، ژل‌های شستشو و مواردی از این قبیل است که احتمال عفونت مثانه و کلیه را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

۵. عدم رعایت بهداشت فردی

استفاده از لباس زیر و شلوارهای تنگ و چسبان با جنس‌های غیر نخی هم از جمله دلایل ابتلا به این بیماری می‌باشد. همچنین تعویض نکردن روزانه لباس زیر یا پوشیدن لباس زیر یا شلوار کثیف هم می‌تواند شما را در معرض ابتلا به عفونت‌های دستگاه تناسلی قرار دهد.

  • بیشتر بخوانید:
علت جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل چیست؟
مهم‌ترین دلایل مرگ جراحی بینی چیست؟
راینوپلاستی و تغییر چهره بعد عمل بینی

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/277x62

اخبار مرتبطآخرین اخبار


آیا امکان پیشگیری از بروز اختلال تاخیر در گفتار کودکان وجود دارد؟