تاریخ انتشار: 1402/02/23 21:41
کینگ لئو به این دلیل نابغه است
کد خبر: 6259

لیونل مسی سلطان اسکن دنیا است!

لیونل مسی همچنان به عنوان فوق ستاره فوتبال جهان در کانون توجه و آنالیز قرار دارد.
لیونل مسی سلطان اسکن دنیا است!

در روزهایی که لیونل مسی به عنوان بازیکنی پا به سن گذاشته، همچنین مورد توجه ترین بازیکن فوتبال دنیا به شمار می رود و پایان قراردادش با باشگاه پاریسی همه را مشتاق شناخت مقصد جدیدش کرده، شاید جالب باشد که یک دلیل منطقی برای توصیف رسانه ها و فوتبالی از او با کلمه نابغه را بررسی کنیم. موضوعی که مجتبی فریدونی، مدیرعامل سابق ذوب‌آهن که از فوتبالی‌های دست به قلم محسوب می‌شود، با این یادداشت به اشتراک گذاشته است؛

همه‌ مسی را به خاطر کارهایی که‌ با پاهایش می تواند انجام دهد می شناسند اما کارهایی هم با سر انجام می دهد که‌ به‌ همان اندازه اهمیت دارد. اسکن کردن محیط اطراف یکی از مهارت‌ های مهم‌ فوتبالیست هاست.

بازیکنان باید در زمانی که‌ توپ را در اختیار ندارند محیط اطراف را بررسی کنند تا بداند در زمان دریافت توپ چه کاری انجام‌ دهند. نرخ اسکن ( scan rate) معیاری است‌ که‌ نشان‌ می دهد بازیکن در ده ثانیه قبل از دریافت توپ چندبار محیط اطراف را بررسی و برانداز( اسکن) می کند. هر چه‌ نرخ اسکن بالاتر باشد احتمال پاس موفق افزایش پیدا می کند.

1874992

1874994

1874993

مسی بالاترین نرخ اسکن در بین بازیکنان دنیا را دارد‌. او در ده ثانیه منتهی‌ به‌ دریافت توپ به‌ طور متوسط پنج بار اسکن انجام می دهد. متوسط نرخ اسکن بازیکنان لیگ برتر انگلیس(۲.۸) است. مسی در بازی فینال جام جهانی مقابل فرانسه‌(۶۷۶) اسکن انجام‌ داد و نرخ پاس موفق او(۹۰٪) بود . او در ده ثانیه  قبل از به‌ ثمر رساندن گل در فینال جام جهانی  هفت بار اسکن انجام‌ داده و این خصوصیاتی است‌ که‌ او را متمایز می‌کند.

البته تنها نرخ اسکن مهم‌ نیست و زمان اسکن کردن هم‌ اهمیت زیادی دارد . اسکن کردن در زمان اشتباه مانند زمانی که‌ بازیکن توپ را در اختیار دارد ممکن‌ است نتایج مناسبی نداشته باشد.معمولا آخرین اسکن قبل‌ از دریافت توپ ( critical scan) نیز یک مهارت کلیدی و  بسیار مهم‌ است‌. مسی‌ سلطان اسکن( آگاهی محیطی ) در جهان است. البته او با این توانایی هم هرازگاهی دچار اشتباه می شود و انتخاب بدی در ارسال پاس دارد.

 

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/3kkza3

اخبار مرتبطآخرین اخبار


رئیس الهلال: از من درباره مسی نپرسید!
سکوت کامل الهلال درباره پروژه بزرگ