تاریخ انتشار: 1402/04/24 16:00
کد خبر: 2679

آیا روغن سیاه دانه می­تواند به کاهش وزن کمک کند؟

افرادی که مزایای روغن سیاه دانه برای لاغری را ترویج می­کنند، توانایی این گیاه برای کاهش دور شکم را دارند.
آیا روغن سیاه دانه می­تواند به کاهش وزن کمک کند؟

افرادی که مزایای روغن سیاه دانه برای لاغری را ترویج می­کنند، توانایی این گیاه برای کاهش دور شکم را به دو ویژگی اصلی آن نسبت می­دهند:

  • کنترل تولید انسولین و مدیریت سطح انسولین
  • کاهش التهاب

کنترل تولید انسولین

برخی تحقیقات نشان می­دهد که روغن سیاه دانه ممکن است به کنترل تولید انسولین و مدیریت سطوح انسولین کمک کند.

مطالعه­ای در مجله غدد درون ریز و متابولیسم نشان داد که سیاه دانه “باعث بازسازی تدریجی نسبی سلول­های بتا پانکراس می­شود، غلظت انسولین سرم را کاهش می­دهد و گلوکز بالای سرم را کاهش می­دهد.” کنترل مناسب گلوکز می­تواند هوس شیرینی خوردن را کاهش دهد و ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

کاهش التهاب

دومین دلیلی که سیاه دانه برای لاغری را تایید می­کند توانایی این گیاه برای کاهش التهاب است. بر اساس مطالعه‌ای در یک مجله آسیایی، آنتی اکسیدانی به نام «تیموکینون» موجود در سیاه دانه ممکن است به کاهش التهاب یا تورم در بدن کمک کند.

اگرچه تعداد مطالعاتی که روی روغن سیاه دانه برای لاغری انجام شده­اند کم است، این موضوع به شدت مجبوبیت پیدا کرده و تحقیقات بیشتری در این زمینه در حال انجام است.

بر اساس گزارشی در مجله بین المللی طب پیشگیری، یک مطالعه کوچک روی ۲۰ نفر نشان داد افرادی که روغن سیاه دانه مصرف می­کردند و ورزش­های هوازی انجام می­دادند نتایج کاهش وزن بهتری نسبت به افرادی که مکمل مصرف نمی­کردند داشتند.

علاوه بر این، یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ در مجله Ethnopharmacology به بررسی نتایج ۱۱ کارآزمایی بالینی کنترل شده با دارونما پرداخت. یافته­ها نشان داد که روغن سیاه دانه ممکن است وزن بدن را کاهش دهد. در افرادی که از این مکمل استفاده کرده بودند، شاخص توده بدنی (BMI) و دور کمر کاهش یافته بود.

حتی مجله دیابت و اختلالات متابولیک در یک بررسی سیستمیک برای یافتن گیاهانی که بیشترین خواص ضد چاقی را دارند، روغن سیاه دانه را یکی از موثرترین داروهای کاهش وزن طبیعی که در حال حاضر شناخته شده است نام برده است.

به نظر می­سد روغن سیاه دانه برای لاغری یکی از واقعیت­های تازه کشف شده طب جدید است و مکمل­هایی نیز بر این اساس ساخته شده است.

  • بیشتر بخوانید:
علت جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل چیست؟
مهم‌ترین دلایل مرگ جراحی بینی چیست؟
راینوپلاستی و تغییر چهره بعد عمل بینی

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/4dymm4

اخبار مرتبط



آخرین اخبار


درمان ام اس در طب سنتی