تاریخ انتشار: 1402/04/25 16:00
کد خبر: 2616

توربین یا شاخک بینی چیست؟

به برجستگی‌های استخوان مانند که در دیواره‌ی بینی قرار دارند و روی آن‌ها مخاط قرار می‌گیرد شاخک یا توربین‌های بینی گفته می‌شود.
توربین یا شاخک بینی چیست؟

به برجستگی‌های استخوان مانند که در دیواره‌ی بینی قرار دارند و روی آن‌ها مخاط قرار می‌گیرد شاخک یا توربین‌های بینی گفته می‌شود.

شاخک‌های بینی به دو بخش در داخل بینی یعنی چپ و راست تقسیم می‌شوند. دیواره‌ی این شاخک‌ها به‌وسیله تیغه‌ی بینی که استخوانی نازک است جدا می‌گردد در واقع می‌توان گفت دیواری نازک و استخوانی میان شاخک‌ها قرار گرفته است.

اناتومی شاخک ‌های بینی به این صورت است که در هر دو سمت یعنی چپ و راست سه شاخک مرتبط به هم وجود دارد که کارکردشان شبیه به هم بوده اما از شاخک‌های طرف دیگر مستقل هستند.

به همین علت است که هنگام بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی یا آلرژی ممکن است گرفتگی و مشکلات ایجاد شده ناشی از شاخک‌ها فقط در یک سمت از بینی شما باشد. این سه شاخک مستقل به نام‌های فوقانی، میانی و تحتانی شناخته می‌شوند و به صورت قفس شکل در هر حفره قرار دارند. شاخک فوقانی همان‌طور که از نامش مشخص است بالاتر از بقیه قرار دارد و اندازه‌اش نیز کوچک‌تر است. در واقع شاخک‌های اصلی همان شاخک‌های میانی و پایینی هستند. شاخک ‌های تحتانی بینی زیر شاخک دیگر، شاخک‌های میانی نیز ما بین شاخک‌های فوقانی و تحتانی قرار دارند.

 شاخک‌ها موجب رطوبت و گرمای داخل بینی می‌شوند؛ اما تورم شاخک‌ های تحتانی بینی باعث مشکلات جدی در تنفس می­شوند.

  • بیشتر بخوانید:
علت جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل چیست؟
مهم‌ترین دلایل مرگ جراحی بینی چیست؟
راینوپلاستی و تغییر چهره بعد عمل بینی

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/4p6nr3

اخبار مرتبطآخرین اخبار


علل ابتلا به کلستئاتوم گوش را بهتر بشناسید