مکمل جنسی که در مردان موثر است، لزوما برای زنان تاثیربخش نیست.

به گزارش فرتاک ورزشی،

مکمل ها در بعضی از این موارد میتوانند مؤثر باشند، ولی الزامی است تصویر کلی را هم در نظر داشته باشید و از در میان گذاشتن مشکلتان با پزشکتان احساس خجالت نکنید. قبل از این که یک گیاه دارویی یا مکمل جنسی را امتحان کنید، این مسئله را در نظر بگیرید که اضافه کردن یا کم کردن چه موادی در زندگی تان میتواند به شما کمک کند؛ ورزش، کاهش وزن، درمان یک بیماری یا عوض کردن یک دارو. بیش ترین توجه در مکمل های  تقویت جنسی  بر مردان متمرکز است، ولی مکمل جنسی که در مردان مؤثر است، لزوما برای زنان تاثیربخش نیست.

3 مکمل‌ زنانه 

1) آهن:

1) آهن:درصورتی که میزان آهن بدنتان کم باشد، زندگی زناشویی شما شامل میل جنسی، برانگیختن جنسی، لغزنده کردن و قابلیت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی تحت‌تأثیر قرار می گیرد. در یک بررسی زنان پس از اینکه برای برطرف کردن کمبود آهن مکمل گرفتند متوجه بهبود در میل جنسی خود شدند. از طرف دیگر استفاده بیش ازحد آهن برای شما زیان آور است. استفاده بیش از ۲۰ میلی گرم آهن در روز سبب یبوست و دیگر اختلالات گوارشی میشود . استفاده بیش از ۶۰ میلی گرم آهن در روز خطر جانی در پی دارد.

2) خارخاسک:

گیاه خارخاسک با اسم علمی Tribulus terrestris یک گیاه میوه دار منطقه مدیترانه است که با خار پوشیده شده است. برگ ها، میوه و ریشه این گیاه استفاده دارویی دارد. بعضی فرمولاسیون ها حاوی اجزای دیگر هم هست. یک بررسی کوچک در زنان دارای میل جنسی کم نشان داد استفاده 5/ 7 میلی گرم از فرمولاسیون این گیاه هر روز به  ۴ هفته سبب بهبود میل جنسی، برانگیختن جنسی، لغزنده سازی تناسلی، ارگاسم و ارضا میشود و درد حین امیزش جنسی را کاهش میدهد .

3) ماکا:

گیاه ماکا که به آن« جینسینگ پرویی» هم میگویند یک گیاه ریشه ای آمریکای جنوبی است. یک بررسی کوچک نشان داد زنان با کاهش میل جنسی به دلیل استفاده از داروهای ضدافسردگی بعد از استفاده از ماکا بهبود را گزارش میکنند . از آنجایی که ریشه این گیاه خوراکی است، امتحان کردن آن بی خطر است، ولی درصورتی که دچار یک بیماری یا سرطان حساس به هورمون استروژن باشید، باتوجه به اینکه این گیاه امکان دارد میزان استروژن را بالا ببرد، بهتر است از مصرف آنخودداری کنید. درصورتی که به دلیل استفاده داروهای ضدافسردگی یا هر داروی دیگری دچار آثار جانبی جنسی شده اید، قبل از رو آوردن به مکمل ها از پزشکتان سوال کنید آیا میتواند دارویتان را تغییر دهد؟

افزایش نیروی تقویت جنسی

 

5 مکمل مردانه 

مکمل ها برای مردان غالباً مشکلات نعوظ را که به علل پزشکی ازجمله استفاده از داروهای ضد فشارخون و ضد افسردگی امکان دارد رخ دهد، هدف قرار می‌دهند . راهکار در چنین مواردی صحبت با پزشکتان در این باره است که آیا داروی جایگزینی برای دارویی که مصرف می کنید، موجود است که عوارض جنسی نداشته باشد؟ پزشک شما همچنین ممکن است سفارش هایی از لحاظ رژیم غذایی، ورزش و وزن به شما بکند. درصورتی که می خواهید مکمل جنسی را امتحان کنید، مسئله را با پزشکتان در بین بگذارید تا استفاده آن برای شما اشکالی نداشته باشد.

1) آل- آرژینین:

آل- آرژینین یک اسیدآمینه، واحد ساختمانی پروتئین هاست. این ترکیب در بدن شما به نیتریک اکساید تبدیل میشود . در یک بررسی حدود یک سوم مردانی که روزانه برای ۶ هفته ۵ گرم آل- آرژینین گرفته بودند، بهبود نعوظ را گزارش کردند.  اختلال نعوظ  تا حدی ناشی از اشکال گردش خون در آلت تناسلی است. نیتریک اکساید رگ های خونی را گشاد میکند ، بدین ترتیب معقول جلوه میکند که آل- آرژینین اثر مفیدی در این مورد داشته باشد. استفاده این مکمل امکان دارد سبب درد شکم، آروغ زدن و نفخ، بیماری اسهال و آثار جانبی دیگر شود. همچنین در مواردی امکان دارد سبب عکس العمل حساسیت زای شدید شود یا علایم افراد دچار اسم را بدتر کند.

2) پروپینیل آل- کارنیتین:

بدن شما اسیدآمینه را که برای متابولیسم اضطراری است، می سازد. استفاده این ترکیب بصورت مکمل امکان دارد در مردان مبتلا به دیابت دچار اختلال نعوظ به تاثیربخشی بیش تر داروی سیلدنافیل یا ویاگرا (که برای این عوارض جنسی تجویز میشود ) کمک کند. یک بررسی در مردانی که اقلاً 8 بار سیلدنافیل را امتحان کرده بودند و مشکل جنسی شان برطرف نشده بود، نشان داد اضافه کردن ۲ گرم پروپینیل آل- کارنیتین در روز به درمان دارویی باعث حل مشکل میشود .

کارنیتین جریان خون را بهبود می بخشد. این ترکیب همچنین در مردان دچار بیماری پیرونی، کج شدن آلت موقع نعوظ، امتحان شده است. آل- کارنیتین درد را در این بیماران کاهش داد و ظاهرا پیشرفت بیماری را کندتر کرد. عارضه های جنسی این مکمل حاوی درد قفسه سینه، تهوع، استفراغ و دل آشوبه است. این دارو همچنین امکان دارد سبب بدبو شدن ادرار و عرق شود.

3) نیاسین:

نیاسین یک ویتامین گروه B است که میزان کلسترول« خوب» یا HDL را بالا می برد. در یک بررسی در مردان میزان بالای کلسترول کل و اختلال نعوظی متوسط تا شدید، استفاده ۱۵۰۰ میلی گرم نیاسین برای ۱۲ هفته سبب بهبود مشکل جنسی آن ها شد. توجه داشته باشید دوزهای خیلی بالای این مکمل امکان دارد به کبد اسیب بزند و سبب مشکلات فشارخونی، قلبی و ادراری شود.

4) SAM-e:

بیماری افسردگی زندگی جنسی شما را تحت‌تأثیر قرار میدهد . درمان بیماری افسردگی با ورزش، روان درمانی و در بعضی افراد دارو میتواند به شما کمک کند، ولی بعضی داروهای ضدافسردگی هم امکان دارد مشکلات جنسی ایجاد کنند. SAM- e( اس- آدنوزیل متیونین) ماده شیمیایی است که بدن شما آن را می سازد. بعضی پژوهش ها نشان می‌دهند استفاده این ماده بصورت مکمل امکان دارد به درمان بیماری افسردگی کم تا متوسط کمک کند، بدون این که اثرهای جانبی جنسی داشته باشد. همچنین استفاده این مکمل امکان دارد آثار درمانی داروهای ضدافسردگی را تقویت کند. توجه داشته باشید بدون نظارت پزشک این مکمل را همراه داروی ضدافسردگی تان استفاده نکنید برای این که امکان دارد سبب عوارض جانبی وخیمی شود. دوزهای بالای این مکمل امکان دارد سبب دل آشوبه، بیخوابی ، سرگیجه و سردرد شود.

5) یوهیمبین:

بوهیمبین یک  داروی گیاهی تقویت قوای جسمی مردان  است این مکمل گیاه دارویی از برگ های درختی که بومی آفریقای مرکزی است، گرفته میشود . این ترکیب میتواند اختلال نعوظی را بهبود بخشد، ولی عوارض جانبی زیادی دارد. یوهیمبین امکان دارد سبب فشارخون بالا، تپش قلب، سردرد، استرس و سرگیجه شود. این عوارض در اشخاص دچار مشکلات روان پزشکی حادثه ساز است. از طرف دیگر این مکمل با بسیاری از داروها تداخل دارد.

1 مکمل مشترک 

 پاناکس جینسینگ (جینسینگ آسیایی):

این مکمل گیاهی میتواند میل جنسی زنانی را که در دوره یائسگی قرار دارند، بهبود بخشد. در یک بررسی کوچک، زنانی که روزانه3 کپسول یک گرمی از این مکمل را برای ۲ هفته استفاده کرده بودند، از لحاظ جنسی بهبود یافتند. این مکمل همچنین امکان دارد به کارکرد نعوظی در مردان هم کمک کند. پژوهش ها نشان داده اند استفاده ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم از این مکمل برای 2 تا 3 بار در روز تاثیربخش است. این مکمل امکان دارد سبب بیخوابی شود. بدین ترتیب درصورتی که مشکل خواب دارید، جینسینگ استفاده نکنید. آثار جانبی کم تر رایج حاوی قاعدگی های دردناک در زنان و بیماری اسهال است.

درصورتی که انرژی جنسی تان پائین است، مشکلاتتان را با پزشکتان در بین بگذارید. مشکل شما امکان دارد دلایل متمایز بسیاری داشته باشد که هرکدام از آن ها احتیاج به درمان خاصی دارند. مکمل های تقویت کننده جنسی اثرهای جانبی هم دارند. شرایط خاص خودتان را نخست به پزشکتان بگویید. باتوجه به این که نظارت بر مکمل ها به شدت داروهای نسخه ای نیست.

به مجوز یا اجزای مکمل روی بسته توجه کنید. همچنین دستورات در خصوص میزان استفاده را به دقت رعایت کنید. این فراورده ها را باید با احتیاط استفاده کرد و هشدارهای روی برچسب را جدّی گرفت. مدام به پزشکتان آگاهی دهید که قصد استفاده چه مکملی را دارید چراکه این مکمل امکان دارد بر سلامت شما یا کارکرد دیگر داروهایتان اثر بگذارد.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.